Rosyjskie samoloty przechwycone nad Bałtykiem. Poderwano myśliwce

Brytyjskie myśliwce przechwyciły rosyjskie samoloty nad Morzem Bałtyckim w pobliżu przestrzeni powietrznej NATO. Do incydentów doszło we wtorek i w czwartek - poinformowały brytyjskie władze.

2025-04-20, 16:52

Rosyjskie samoloty przechwycone nad Bałtykiem. Poderwano myśliwce
Brytyjskie myśliwce przechwyciły rosyjskie samoloty nad Bałtykiem. Foto: East News/Rex Features

Rosyjskie samoloty nad Morzem Bałtyckim

Jak przekazało w niedzielę brytyjskie Ministerstwo Obrony, we wtorek poderwano dwa myśliwce Typhoon, by przechwycić rosyjski samolot rozpoznawczy Ił-20M, znany też jako "Coot-A". Dwa dni później, w czwartek, te same maszyny przechwyciły niezidentyfikowany rosyjski samolot, opuszczający przestrzeń powietrzną obwodu kaliningradzkiego.

Minister Sił Zbrojnych Luke Pollard w oświadczeniu przekazał, że w obliczu rosnącej agresji Rosji i coraz większych zagrożeń dla bezpieczeństwa Wielka Brytania podejmuje działania, aby uspokoić swoich sojuszników, odstraszyć przeciwników i chronić swoje bezpieczeństwo narodowe.

"Ta misja pokazuje naszą zdolność do współdziałania z najnowszym członkiem NATO, Szwecją, i do obrony przestrzeni powietrznej Sojuszu, gdziekolwiek i kiedykolwiek zajdzie taka potrzeba, zapewniając nam bezpieczeństwo w kraju i siłę za granicą" - wskazał.

Działania NATO nad Bałtykiem

Rozmieszczenie przez Wielką Brytanię sześciu samolotów Typhoon i prawie 200 członków personelu ze 140 Ekspedycyjnego Skrzydła Lotnictwa to najnowszy wkład Wielkiej Brytanii w działania NATO w zakresie nadzoru przestrzeni powietrznej, po operacjach w Rumunii i Islandii w ubiegłym roku.

REKLAMA

Jest to również kamień milowy w integracji NATO, gdyż myśliwce RAF-u z Lossiemouth operują obok szwedzkich Gripenów. Po raz pierwszy od czasu przystąpienia Szwecji do NATO w 2024 roku, Szwecja przekazała myśliwce do nadzoru przestrzeni powietrznej innego sojusznika.

Do przechwycenia doszło po wizycie Sekretarza Obrony w NATO w zeszłym tygodniu, podczas której potwierdził on niezachwiane zaangażowanie Wielkiej Brytanii w sojusz i współprzewodniczył spotkaniu Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy, podczas którego ponad 50 krajów zadeklarowało łączną kwotę 21 miliardów funtów wsparcia dla Ukrainy.

Czytaj także:

Źródło: GOV.UK/PAP/nł

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej