Kim jest kard. Pierbattista Pizzaballa? "Zaoferował siebie w zamian za zakładników Hamasu"
Kto zostanie nowym papieżem? Po śmierci papieża Franciszka wymienia się kilku potencjalnych jego następców. Wśród nich jest kard. Pierbattista Pizzaballa – franciszkanin z Włoch, łaciński patriarcha Jerozolimy, człowiek dialogu i odważnych inicjatyw.

Jacek Puciato
2025-04-22, 11:16
Franciszkanin w Ziemi Świętej
Pierbattista Pizzaballa urodził się w 1965 w Cologno al Serio w prowincji Bergamo. W wieku 19 lat wstąpił do zakonu franciszkanów. Studia teologiczne i filozoficzne odbył w Bolonii. Naukę kontynuował – już po święceniach kapłańskich, które przyjął w 1990 roku – na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie.
W 2004 roku 38-letni Pierbattista Pizzaballa został Kustoszem Ziemi Świętej, jednym z najmłodszych w wielowiekowej historii tego stanowiska (kustosz ten jest przełożonym franciszkanów opiekujących się z ramienia Kościoła miejscami związanymi z życiem Jezusa).
Przeor Zakonu Rycerskiego
Święcenia biskupie Pierbattista Pizzaballa przyjął w 2016 roku. Papież Franciszek mianował go wtedy również administratorem apostolskim (którego zadaniem było m.in. zarządzanie finansami Patriarchatu Jerozolimy).
Cztery lata później Pierbattista Pizzaballa został wyniesiony przez Ojca Świętego do godności łacińskiego patriarchy Jerozolimy. To ważne i zaszczytne stanowisko łączy się z także z innym, zanurzonym głęboko w przeszłość: Pierbattista Pizzaballa, wtedy już arcybiskup, stał się przeorem Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego. Ten papieski zakon z XIV wieku zrzesza osoby świeckie i duchowe, kiedyś jego głównym celem była opieka (również zbrojna) nad Bazyliką Grobu Świętego. Dziś bożogrobcy wspierają działalności łacińskiego patriarchatu Jerozolimy.
REKLAMA
Dramatyczny apel do Hamasu
Abp Pierbattista Pizzaballa (od 2023 roku – kardynał), prowadząc swoją duszpasterską posługę w Ziemi Świętej, niejednokrotnie wypowiadał się w sprawie konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Apelował o dialog i, co znaczące, podkreślał, że dramatyczny spór toczący się w tym rejonie świata nie zakończy się, "dopóki nie znajdzie się wyraźne i godne rozwiązanie dla kwestii palestyńskiej i narodu palestyńskiego".
Głośnym echem w mediach odbiło się oświadczenie kard. Pierbattisty Pizzaballi złożone w październiku 2023 roku, po ataku Hamasu na Izrael. Patriarcha zaoferował siebie w zamian za zakładników Hamasu. "Nie będzie to problemem, jeśli dzięki temu dzieci będą mogły się uwolnić i wrócić do domu", mówił wówczas duchowny.
"Potrzebujemy nadziei"
Jedną z cech, która wyróżnia kard. Pierbattistę Pizzaballę, jest jego otwarcie na dialog, wiara w możliwość pokojowego współistnienia. "Potrzebujemy nadziei na tej ziemi, która charakteryzuje się tak wielką przemocą i nienawiścią oraz jest zraniona pogardą i strachem", pisał w bożonarodzeniowym orędziu w 2024 roku.
Z kolei po śmierci papieża Franciszka kard. Pierbattista Pizzaballa zaznaczył, że jedną z cechą zamkniętego właśnie pontyfikatu był "dialog między różnymi religiami i kulturami".
REKLAMA
Źródło: Polskie Radio
KAI
REKLAMA