Kim są kardynałowie? Kościoły świata stoczą bitwę na konklawe
Kardynałowie poniżej 80 roku życia, uprawnieni do głosowania, zostali w większości wybrani przez papieża Franciszka. Szykuje się bitwa kościołów świata z kościołem nurtu europejskiego. Elektorzy Franciszka mogą być skłonni wybrać papieża przybyłego z końca świata - oceniają włoskie media. Wskazują, że "bergogliańczycy" nie stanowią jednego bloku, bo się nie znają. Pochodzą czasem z peryferii.
2025-04-22, 21:44
Bitwa dwóch wizji?
Włoska telewizja publiczna RAI wskazuje, że wśród kardynałów elektorów jest "nadzwyczaj mało Włochów" - 19. Nigdy w historii nie było ich tak niewielu, do tego dwóch sprawuje posługę poza Włochami. W sumie jest tam 59 Europejczyków, 20 osób z Azji, 16 z Afryki, 37 z Ameryk - Północnej (16), Środkowej (4) oraz Południowej (17) - a kilka z Oceanii.
I do tego 80 procent elektorów zostało wybranych przez papieża Franciszka.
RAI przewiduje, że nastąpi bitwa nie tyle między nuratmi - postępowymi i konserwatywnymi, ale między przedstawicielami różnych kościołów świata i reprezentantami tradycji kościoła zachodniego, europejskiego. Ten pierwszy reprezentował pochodzący z Argentyny Franciszek. A ten drugi do tej niedawna, przez stulecia, wyznaczał kierunki rozwoju.
Umiarkowany kandydat ma największe szanse?
Włoska telewizja RAI przypuszcza, że priorytetem dla Kościoła będzie zachowanie jedności. Dlatego duże szanse ma kandydat umiarkowany. Jako przykład takiego kardynała wymienia Pietra Parolina, dotychczasowego sekretarza stanu. Albo Matteo Zuppiego, ze względu na jego inkluzywne podejście (jest to kardynał reprezentujący Wspólnotę Sant'Egidio).
REKLAMA
Dostrzegane są także szanse amerykańskich kardynałów. Bo w ocenie elektorów mogliby oni być odpowiedzią liberalnych środowisk na wybór Donalda Trumpa. Wśród nich są Blase Joseph Cupich, 76-letni arcybiskup Chicago i Joseph William Tobin, arcybiskup Newark.
Kościoły świata i peryferii mają większość, jest jedno ale…
Według części mediów, w tym i RAI, kardynałowie pochodzący z różnych części świata nie stanowią wspólnego bloku, nie znają siebie nawzajem. Jeśli tak, nie jest jasne, czy uda im się szybko wypracować spójne stanowisko. A może europejscy koledzy zjednoczą się i okażą się skuteczniejsi?
Wedle RAI nie można mówić wciąż o bloku "bergogliańskim", o grupie jednorodnej i zwartej, gdyż wielu jej członków nie zna się, nie spotyka się regularnie i pochodzi z odległych terytoriów lub z małych diecezji. Franciszek dobierał ich tak, by odejść od takiej wizji Kościoła, która w centrum ma Europę.
Skład Kolegium Kardynalskiego
Według danych opublikowanych przez Watykan 21 kwietnia, na świecie jest 252 kardynałów. Spośród nich 135 to kardynałowie elektorzy, czyli duchowni poniżej 80. roku życia, uprawnieni do udziału w konklawe.
REKLAMA
Z grona elektorów 108 zostało mianowanych przez papieża Franciszka, 22 przez jego poprzednika Benedykta XVI, a 5 przez Jana Pawła II.
W całym Kolegium Kardynalskim znajduje się 41 kardynałów mianowanych przez Jana Pawła II, 62 przez Benedykta XVI i 149 przez Franciszka.
Kardynałowie spotykają się na konsystorzach. W przypadku śmierci papieża lub jego rezygnacji zbierają się na konklawe, aby wybrać nowego następcę św. Piotra - głowę Kościoła katolickiego.
- Jak wybierany jest papież? Tajne konklawe w Watykanie, czarny i biały dym
- Kto zostanie nowym papieżem? Trzech faworytów konklawe
Źródło: RAI/Reuters/agkm/kor
REKLAMA