Jądro gwiazdy niczym kosmiczny "makaron". Niezwykłe zjawisko
Gwiazdy neutronowe są przedmiotem wielu debat naukowych i wciąż stanowią zagadkę. Tym bardziej, że procesy, które w niej zachodzą, wykraczają poza standardowe rozumienie przez człowieka praw fizyki.
2025-04-30, 15:29
Najgęstsza materia we wszechświecie
Gwiazdy neutronowe są pozostałościami po eksplodujących gwiazdach. Stanowią najgęstszą (znaną) materię we wszechświecie. Masa takiej gwiazdy zazwyczaj przekracza kilka razy masę Słońca - podaje portal space.com, dodając, że gęstość zewnętrznych warstw gwiazd neutronowych "jest miliardy razy większa od gęstości diamentu".
Grawitacja powierzchniowa gwiazd neutronowych jest tak intensywna, że największe "góry", które na niej występują, mają zaledwie kilka milimetrów wysokości - czytamy. Powierzchnie z kolei "składają się ze skorupy ciężkich jąder atomowych ściśniętych w krystalicznej sieci, w której elektrony mogą swobodnie pływać".
Kosmiczny "makaron"
Na głębokości około dwóch kilometrów, "materia [w gwieździe - red.] przyjmuje prawdopodobnie swoją najdziwniejszą formę - »makaronu jądrowego«". "W tym rejonie skorupa przechodzi w jądro, a to oznacza, że tytaniczne siły, jak grawitacja, siła jądrowa i odpychanie elektryczne rywalizują o dominację" - relacjonuje portal. To zaś prowadzi do dziwnych przekształceń jądra, które pod wpływem wspomnianych sił przypominają gnocchi.
Na większej głębokości kosmiczne grudki zostają ściskane, zmieniając kształt w "długie rurki", przypominające spaghetti ("wszystko tu nadaj jest mikroskopijne"). "Następnie spaghetti łączy się ze sobą, tworząc lazanię, która [poniżej - red.] łączy się w jedną, jednolitą masę" - opisuje space.com. Jednocześnie nadmienia, że owa masa zawiera jednak pewne "defekty", m.in. dziury.
REKLAMA
Poniżej jądra się rozpadają, jako że nie są w stanie utrzymać swoich struktur w "miażdżącym środowisku". "Tutaj neutrony, protony i niektóre elektrony wędrują swobodnie. A to, co naprawdę dzieje się w regionie jądra gwiazdy neutronowej, jest przedmiotem wielu debat, ponieważ fizyka w tym miejscu jest wykracza daleko poza nasze obecne jej zrozumienie" - wskazuje amerykański portal.
- Kosmiczne harakiri. Planeta rzuciła się na własną gwiazdę
- Polak poleci w kosmos. Podano datę startu
- Gdzie my żyjemy? Wielka Debata, czyli tajemnica mgławic i rozmiarów Kosmosu
Źródło: space.com/łl
REKLAMA