Jądro gwiazdy niczym kosmiczny "makaron". Niezwykłe zjawisko

Gwiazdy neutronowe są przedmiotem wielu debat naukowych i wciąż stanowią zagadkę. Tym bardziej, że procesy, które w niej zachodzą, wykraczają poza standardowe rozumienie przez człowieka praw fizyki.

2025-04-30, 15:29

Jądro gwiazdy niczym kosmiczny "makaron". Niezwykłe zjawisko
Gwiazda neutronowa / ilustracja. Foto: Science Photo Library/Science Photo Library RF/East News

Najgęstsza materia we wszechświecie

Gwiazdy neutronowe są pozostałościami po eksplodujących gwiazdach. Stanowią najgęstszą (znaną) materię we wszechświecie. Masa takiej gwiazdy zazwyczaj przekracza kilka razy masę Słońca - podaje portal space.com, dodając, że gęstość zewnętrznych warstw gwiazd neutronowych "jest miliardy razy większa od gęstości diamentu".

Grawitacja powierzchniowa gwiazd neutronowych jest tak intensywna, że ​​największe "góry", które na niej występują, mają zaledwie kilka milimetrów wysokości - czytamy. Powierzchnie z kolei "składają się ze skorupy ciężkich jąder atomowych ściśniętych w krystalicznej sieci, w której elektrony mogą swobodnie pływać".

Kosmiczny "makaron"

Na głębokości około dwóch kilometrów, "materia [w gwieździe - red.] przyjmuje prawdopodobnie swoją najdziwniejszą formę - »makaronu jądrowego«". "W tym rejonie skorupa przechodzi w jądro, a to oznacza, że tytaniczne siły, jak grawitacja, siła jądrowa i odpychanie elektryczne rywalizują o dominację" - relacjonuje portal. To zaś prowadzi do dziwnych przekształceń jądra, które pod wpływem wspomnianych sił przypominają gnocchi.

Na większej głębokości kosmiczne grudki zostają ściskane, zmieniając kształt w "długie rurki", przypominające spaghetti ("wszystko tu nadaj jest mikroskopijne"). "Następnie spaghetti łączy się ze sobą, tworząc lazanię, która [poniżej - red.] łączy się w jedną, jednolitą masę" - opisuje space.com. Jednocześnie nadmienia, że owa masa zawiera jednak pewne "defekty", m.in. dziury.

REKLAMA

Poniżej jądra się rozpadają, jako że nie są w stanie utrzymać swoich struktur w "miażdżącym środowisku". "Tutaj neutrony, protony i niektóre elektrony wędrują swobodnie. A to, co naprawdę dzieje się w regionie jądra gwiazdy neutronowej, jest przedmiotem wielu debat, ponieważ fizyka w tym miejscu jest wykracza daleko poza nasze obecne jej zrozumienie" - wskazuje amerykański portal.

Czytaj także:

Źródło: space.com/łl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej