Trump chce parady wojskowej w swoje urodziny. Ponad 6 tys. żołnierzy w gotowości

Ponad 6 tysięcy żołnierzy, setki pojazdów i śmigłowców, wojskowe orkiestry, grupy rekonstrukcyjne i pokaz fajerwerków - tak według agencji AP może wyglądać wielka parada wojskowa szykowana na czerwiec w Waszyngtonie. Jej planowany termin pokrywa się z 79. urodzinami Donalda Trumpa.

2025-05-02, 14:37

Trump chce parady wojskowej w swoje urodziny. Ponad 6 tys. żołnierzy w gotowości
Parada wojskowa z okazji urodzin Trumpa? Według agencji AP Pentagon szykuje wielkie widowisko. Foto: PAP/EPA/YURI GRIPAS/POOL

Plany na wielką skalę. Setki pojazdów i tysiące żołnierzy

Z dokumentów wojskowych z końca kwietnia, do których dotarła agencja AP, wynika, że amerykańska armia planuje dużą paradę wojskową w czerwcu - w ramach obchodów 250-lecia swojego istnienia.

Jej termin pokrywa się z 79. urodzinami Donalda Trumpa, przypadającymi 14 czerwca. W wydarzeniu miałoby wziąć udział ponad 6600 żołnierzy, co najmniej 150 pojazdów, 50 śmigłowców, siedem orkiestr wojskowych oraz kilka tysięcy uczestników cywilnych, w tym rekonstruktorów i przedstawicieli organizacji weteranów

Choć szczegóły finansowe nie zostały jeszcze ujawnione, koszt parady może sięgnąć dziesiątek milionów dolarów. Uwzględnić należy m.in. transport wojskowego sprzętu i żołnierzy z całego kraju do stolicy, a także zapewnienie im zakwaterowania i wyżywienia. W przeszłości to właśnie koszty - według jednej z wycen nawet 92 mln dolarów - zablokowały podobne plany Trumpa w 2018 roku.

REKLAMA

Na razie nie zapadły ostateczne decyzje, ale według pułkownika Dave’a Butlera armia z entuzjazmem podchodzi do rocznicowego świętowania. - Chcemy, by było to wydarzenie dla całego narodu. Amerykanie powinni znać swoją armię i żołnierzy. Parada może być doskonałym dodatkiem - powiedział Butler.

Co w paradzie? Czołgi, skoczkowie, rekonstruktorzy

Planowana trasa parady miałaby prowadzić z Arlington w stanie Wirginia, przez rzekę Potomak, aż do centrum Waszyngtonu. Zgodnie z dokumentami, mogłoby to być wydarzenie o statusie "narodowego specjalnego wydarzenia bezpieczeństwa". Decyzja w tej sprawie jest jeszcze w toku.

W paradzie przewidziano udział jednostek pancernych, zmechanizowanych i artyleryjskich, a także batalionów Strykerów, czołgów Abrams, bojowych wozów Bradley i haubic Paladin. Na niebie pojawiłaby się grupa spadochronowa Golden Knights.

REKLAMA

Wcześniejsze plany nie przewidywały defilady, ale rozmowy na jej temat rozpoczęły się wiosną.

Mimo entuzjazmu wojska, lokalne władze, w tym burmistrz Waszyngtonu Muriel Bowser, wyraziły obawy o stan infrastruktury. - Jeśli pojawią się czołgi, to powinny towarzyszyć im miliony dolarów na naprawę dróg - powiedziała.

Donald Trump od dawna marzy o paradzie wojskowej podobnej do tej, którą widział w Paryżu podczas obchodów francuskiego Dnia Bastylii w 2017 roku. Jak napisał niedawno w mediach społecznościowych: "Zaczniemy znów świętować nasze zwycięstwa!".

REKLAMA

Czytaj także:

Źródło: AP/nł

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej