Kardynałowie w komplecie. Wszyscy przybyli do Watykanu
Watykan potwierdził, że wszyscy kardynałowie-elektorzy dotarli do Rzymu przed środowym konklawe. Dyrektor watykańskiego Biura Prasowego wyjaśnił, że wielu kardynałów oczekuje, że nowo wybrany papież będzie pasterzem bliskim ludowi, który będzie "bramą do komunii", jednocząc wszystkich wokół Eucharystii.
2025-05-05, 16:25
Wszyscy elektorzy już w Rzymie
W Rzymie jest już wszystkich 133 kardynałów, którzy wezmą udział w rozpoczynającym się w środę konklawe. Dyrektor biura prasowego Watykanu Matteo Bruni wskazał, że podczas przedpołudniowej 10. kongregacji generalnej uczestniczyło około 180 kardynałów, wśród nich 132 elektorów. Zaznaczył, że wysłuchano 26 wystąpień.
Wśród poruszanych tematów wymienił prawo kanoniczne i rolę Państwa Watykańskiego, naturę misyjną Kościoła, działalność Caritas na rzecz ubogich. Poza tym, jak dodał rzecznik, wiele mówiono o tym, jaki powinien być nowy papież. Mówcy wskazywali, że potrzebny jest duszpasterz bliski ludziom w świecie naznaczonym przez kryzysy. Kardynałowie zwrócili również uwagę na obecność wielu dziennikarzy w Rzymie.
Bruni przekazał także, że rozlosowano już pokoje, w których nocować będą kardynałowie podczas konklawe. Zatrzymają się oni zarówno w Domu Świętej Marty, czyli hotelu przeznaczonym na ten cel, a także w budynku nazywanym starym Domem Świętej Marty. Oba są połączone przejściem. Powiększenie przestrzeni było konieczne ze względu na rekordową liczbę elektorów.
REKLAMA
Przygotowania do konklawe
W Kaplicy Paulińskiej rozpoczęła się ceremonia złożenia przysięgi dochowania tajemnicy konklawe przez osoby zaangażowane w jego organizację i przebieg. Do złożenia przysięgi w obecności zarządzającego obecnie Kościołem kardynała kamerlinga Kevina Farrella zobowiązani są zarówno duchowni, jak i świeccy.
Na liście tej jest kilkadziesiąt osób: sekretarz Kolegium Kardynalskiego, mistrz ceremonii liturgicznych oraz ceremoniarze, pracownicy Zakrystii Papieskiej, duchowny wybrany przez kardynała przewodniczącego konklawe do pomocy w wykonywaniu urzędu.
Ponadto są to zakonnicy spowiednicy, lekarze i pielęgniarze, personel obsługi wind, pracownicy stołówki i sprzątacze. Przysięgę na zachowanie w tajemnicy wszystkiego, co zobaczą i usłyszą, złożą też kwiaciarze i personel pionu technicznego, kierowcy wożący elektorów między miejscem ich noclegu w czasie konklawe, czyli Domem Świętej Marty, a Pałacem Apostolskim, żołnierze Gwardii Szwajcarskiej i funkcjonariusze policji i żandarmerii.
Za złamanie przysięgi grozi najwyższa kościelna kara - ekskomunika, czyli wyłączenie osoby z życia wspólnoty Kościoła. Osoba ekskomunikowana wciąż formalnie pozostaje jego członkiem, ale traci prawo do sakramentów i nie może pełnić żadnych funkcji liturgicznych ani urzędów kościelnych.
REKLAMA
List proboszcza, którym był ofiarą księdza pedofila
Media poinformowały, że kardynałom zabranym na kongregacjach przekazany zostanie list włoskiego proboszcza Paolo Continiego z Sardynii, który jako nieletni był ofiarą pedofilii w Kościele.
W liście udostępnionym dziennikarzom włoski ksiądz napisał: "Przez lata wielu w Kościele starało się zatuszować fakty, bronić pedofila zarzucając mi to, że jestem nieuczciwy i jestem mitomanem".
"Musiałem walczyć o sprawiedliwy proces, ale jeszcze dzisiaj muszę walczyć z oporem obrońców pedofila, których nie można usprawiedliwić. Mój zarzut nie jest przeciwko Kościołowi, ale w Kościele i dla Kościoła" – wyjaśnił.
Proboszcz zaapelował do kardynałów: "Nie zapominajcie o ofiarach. Nie akceptujcie półśrodków, ale bądźcie jednym i zjednoczonym głosem przeciwko pedofilii".
REKLAMA
- Bukmacherzy wskazują faworyta konklawe. Jego szanse rosną
- Kampania wyborcza w Watykanie? Sześć grup, sześć nazwisk, jeden silny faworyt
- Zmiany tuż przed konklawe. Tego chciał papież Franciszek
Źródła: Vatican News/PAP/nł
REKLAMA