Przysięga przed konklawe. Za jej złamanie grożą najsurowsze konsekwencje
W poniedziałek kilkadziesiąt osób złoży przysięgę dochowania tajemnicy dotyczącej konklawe. To nie tylko duchowni, ale również personel Pałacu Apostolskiego. Za złamanie przysięgi grożą najsurowsze kary, jakie może nałożyć Kościół.
2025-05-05, 08:32
Przysięga przed konklawe
Urząd Celebracji Liturgicznych poinformował, że wszystkie zobligowane osoby złożą przysięgę w poniedziałek o godz. 17.30 w Kaplicy Paulińskiej w Pałacu Apostolskim. Będą to wszystkie osoby, które zostały wyznaczone do pracy przy konklawe. Lista jest bardzo dokładna, a przysięga obejmuje nawet woźnych, obsługujących windy. Przepisy w tej sprawie reguluje Konstytucja Apostolska "Universi Dominici gregis" Jana Pawła II z 1996 roku.
Osoby pełniące różne funkcje przy konklawe zostały do tego zadania oddelegowane za zgodą kamerlinga kard. Kevina Farrella oraz trzech kardynałów, którzy mu pomagają. Złożenie przysięgi będzie prywatną ceremonią, bez udziału kamer.
Formuła przysięgi
Złożą ją duchowni, a wśród nich mistrz ceremonii liturgicznych. Obejmie również woźnych, elektryków, techników i kucharzy. Wszyscy zostaną pouczeni o znaczeniu przysięgi. Złożą ją słownie oraz na piśmie, według następującej formuły: "Przyrzekam i przysięgam dochować całkowitej tajemnicy wobec kogokolwiek, kto nie należy do Kolegium Kardynałów elektorów, i to na zawsze, o ile nie otrzymam specjalnego upoważnienia danego wyraźnie przez nowo wybranego papieża albo jego następców, odnośnie do tego wszystkiego, co dotyczy bezpośrednio lub pośrednio głosowań i obliczeń głosów przy wyborze papieża".
Dalsza część przysięgi dotyczy zakazu rejestrowania w jakikolwiek sposób wydarzeń, które będą miały miejsce na konklawe. "Równocześnie przyrzekam i przysięgam powstrzymać się od wykorzystania jakiegokolwiek aparatu nagrywającego, słuchowego lub wizyjnego odnośnie do tego, co w okresie wyboru dokonuje się w granicach Państwa Watykańskiego, a szczególnie tego, co bezpośrednio lub pośrednio w jakikolwiek sposób łączy się z czynnościami związanymi z tymże wyborem. Oświadczam, że tę przysięgę składam świadomy, że jej złamanie spowoduje w stosunku do mnie te sankcje duchowe i kanoniczne, jakie przyszły papież zdecyduje zastosować".
REKLAMA
Przysięga kończy się słowami "tak mi dopomóż, Panie Boże i te Święte Ewangelie, których ręką moją dotykam".
Za złamanie przysięgi grozi ekskomunika
Złamanie przysięgi zagrożone jest najwyższą karą, jaką może wymierzyć Kościół - ekskomuniką. Urząd Celebracji Liturgicznych pod przewodnictwem arcybiskupa Diego Ravellego przekazał listę osób, które złożą przysięgę. To sekretarz Kolegium Kardynalskiego, mistrz ceremonii liturgicznych, ceremoniarze, pracownicy zakrystii papieskiej, duchowny wybrany przez kardynała przewodniczącego konklawe do pomocy w wykonywaniu urzędu.
Wymienieni zostali również zakonnicy spowiednicy władający różnymi językami, lekarze i pielęgniarze, personel obsługi wind, pracownicy stołówki i sprzątacze. Do przysięgi zobowiązani są również kwiaciarze i personel pionu technicznego, kierowcy transportujący elektorów między miejscem ich noclegu w czasie konklawe, czyli Domem Świętej Marty, a Pałacem Apostolskim, żołnierze Gwardii Szwajcarskiej i funkcjonariusze policji i żandarmerii.
- Kampania wyborcza w Watykanie? Sześć grup, sześć nazwisk, jeden silny faworyt
- Zmiany tuż przed konklawe. Tego chciał papież Franciszek
- Ten kardynał ma szansę na papiestwo. "Bądźcie ostrożni"
Źródło: PAP/egz/k
REKLAMA