Kreml ukrywa prawdę. Rosyjska gospodarka tonie w kryzysie

Przejście w tryb wojenny i sankcje Zachodu powodują, że sytuacja gospodarcza Rosji jest coraz gorsza. Tak wynika z raportu szwedzkiego instytutu, który omówili ministrowie finansów unijnych krajów na spotkaniu w Brukseli.

Beata Płomecka

Beata Płomecka

2025-05-13, 21:30

Kreml ukrywa prawdę. Rosyjska gospodarka tonie w kryzysie
Władimir Putin. Foto: PAP/EPA/SERGEY BOBYLEV/SPUTNIK/KREMLIN POOL

Gospodarka Rosji. Fałszowane dane

Rosja chwali się, że jej gospodarka rozwija się w szybkim tempie, z roku na rok opowiada o wzroście PKB. Mówi, że inflacja wynosi 10 procent. Skąd zatem stopy procentowe w Banku Centralnym Rosji na poziomie aż 21 procent? Odpowiedź jest prosta - dane są sfałszowane. Zaniżanie inflacji podwyższa PKB.

- Analiza podkreśla niewiarygodność rosyjskich danych. Rosyjska gospodarka nie radzi sobie także dobrze, jak sugerują oficjalne statystyki - skomentował komisarz do spraw gospodarczych Valdis Dombrovskis. - Rosyjska gospodarka jest pod presją - to z kolei komentarz ministra finansów Andrzeja Domańskiego.

Innymi słowy mit o sile rosyjskiej gospodarki upada. - Wiemy, że inflacja jest tam znacznie wyższa. Wiemy, że dochody z ropy stanowią malejący udział w ich budżecie. To znaczy, że więcej muszą ściągać z podatków, z firm, z obywateli - dodał szef resortu finansów. Podkreślał, że Zachód powinien wywierać jeszcze większą presję sankcyjną na Rosję.

Według ministra Domańskiego jest coraz większa wola państw członkowskich, by uderzyć jeszcze bardziej w Rosję i jej gospodarkę. W środę ambasadorowie państw członkowskich mają wstępnie przyjąć 17-sty pakiet sankcji, a już mówi się o kolejnym. Wciąż też trwają dyskusje w Unii w sprawie konfiskaty zamrożonych aktywów Banku Centralnego Rosji. I choć coraz więcej państw skłania się ku temu, to nie ma jeszcze wymaganej jednomyślności.

REKLAMA

Co jest w nowym pakiecie sankcji?

W 17. pakiecie sankcji, którego zapisy poznała brukselska korespondentka Polskiego Radia, jest między innymi zakaz eksportu do Rosji substancji chemicznych wykorzystywanych w silnikach rakietowych. Ponadto kolejne firmy zostały objęte restrykcjami handlowymi za obchodzenie unijnych sankcji, między innymi z Turcji, Serbii, Uzbekistanu czy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Ponownie Unia ma uderzyć w rosyjską flotę cieni - ponad 100 jednostek, które przewożą rosyjską ropę powyżej limitów cenowych, co jest złamaniem międzynarodowych sankcji.

Pakiet zawiera też czarną listę osób, firm i instytucji z zakazem wjazdu do Unii i zablokowanymi aktywami w Europie. Sankcjami ma być objęte kolejne 15 osób, między innymi szefowie spółek z firm badawczo-produkcyjnych, specjalizujących się w podzespołach elektronicznych. Jest też kolejnych 45 firm z kompleksu wojskowo-przemysłowego, w tym na przykład firmy żeglugowe, transportowe czy produkujące drony. W sumie na czarnej liście jest prawie 2,5 tysiąca osób, firm oraz instytucji.

Czytaj także:

Źródło: Polskie Radio

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej