Będzie kolejne uderzenie UE w Rosję. Znamy szczegóły
Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka dowiedziała się nieoficjalnie, że Komisja Europejska rozesłała do krajów członkowskich nowe propozycje sankcji, oprócz 17. pakietu restrykcji przekazanego we wtorek. Tym razem Bruksela bierze na celownik reżim w Moskwie za działania destabilizacyjne przede wszystkim w unijnych krajach, a także za użycie broni chemicznej na Ukrainie. Propozycjami zajmą się państwa dwudziestki siódemki.

Beata Płomecka
2025-05-07, 19:00
UE szykuje kolejne sankcje na Rosję
Luty ubiegłego roku i atak na auto szefa MSW Estonii, planowane kolejne ataki na estońskich polityków, zastraszanie krytykujących Rosję, mowa nienawiści i prześladowanie ukraińskich uchodźców w Niemczech, wsparcie dla tamtejszej skrajnej prawicy oraz kampania dezinformacji i manipulacja, celowe zakłócanie fal radiowych i sygnału GPS w krajach bałtyckich. Te i inne działania, które miały siać strach, panikę, wywoływać napięcia, zostały opisane w uzasadnieniu do unijnych sankcji.
Zapoznała się z nim brukselska korespondentka Polskiego Radia. W sumie 21 osób odpowiedzialnych za takie działania zostało wpisanych na czarną listę z zakazem wjazdu do Unii i zablokowanymi aktywami w Europie. Wśród sześciu firm, które zostaną objęte sankcjami, są między innymi rybackie - w rzeczywistości szpiegowały na wodach Bałyku i Morza Północnego.
Drugi pakiet sankcyjny jest za użycie broni chemicznej na Ukrainie. Unia nie wprost, ale oskarża po raz pierwszy Rosję. Powołuje się bowiem na raporty Organizacji do Spraw Zakazu Broni Chemicznej z listopada 2024 i lutego tego roku. Wyspecjalizowane jednostki rosyjskiej armii i ośrodki badań naukowych pracujące nad bronią chemiczną mają być objęte sankcjami.
- Szłapka dla Polskiego Radia. Jasna deklaracja ws. sankcji wobec Rosji
- Polska pozwana do TSUE. Chodzi o usługi cyfrowe
- UE w pełni odetnie się od rosyjskiego gazu. Padł termin. "Mamy to!"
Źródło: Polskie Radio
REKLAMA