Coca-Cola zamyka jedną z fabryk. Ponad sto osób straci pracę

O ogromnej fali krytyki, z którą obecnie mierzy się oddział Coca-Coli z hrabstwie Napa w stanie Kalifornia (USA), pisze m.in. portal Thecooldown.com. Koncern podjął kontrowersyjną decyzję, w wyniku której 135 osób może stracić swoje źródło utrzymania. "Nie podjęliśmy tej decyzji lekkomyślnie" - broni się firma.

2025-05-19, 14:25

Coca-Cola zamyka jedną z fabryk. Ponad sto osób straci pracę
Coca-Cola/Zdjęcie ilustracyjne. Foto: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Coca-Cola w USA pod ostrzałem krytyków

Zagraniczne media piszą, że rozlewnia Coca-Coli w hrabstwie Napa (Kalifornia, USA) to jeden z największych pracodawców w tym regionie. Koncern realizuje swój plan zamknięcia fabryki American Canyon. Jak poinformowała gazeta "San Francisco Chronicle", firma zamknie jedną ze swoich placówek o wielkości 350 tys. metrów do 30 czerwca br. Decyzja ta bezpośrednio wpłynie na 135 miejsc pracy.

Zakład, który działa od 1994 roku, produkuje napoje takie jak Powerade, Minute Maid, Vitamin Water i Gold Peak Tea. Coca-Cola przejęła tę lokalizację w 2002 roku. W oświadczeniu o zamknięciu firma stwierdziła: "Nie podjęliśmy tej decyzji lekkomyślnie i jesteśmy wdzięczni za możliwość bycia częścią społeczności American Canyon". Koncern zachęca zagrożonych utratą pracy pracowników do poszukiwania zatrudnienia u innych podmiotów w sieci Coca-Coli lub u partnerów - takich jak np. Refresco.

USA. W Coca-Coli zniknie 135 miejsc pracy

Produkcja napojów (związana m.in. z ich butelkowaniem) ma być realizowana za granicą, co według koncernu usprawni jego działanie. Amerykańskie media wskazują jednak, że decyzja ta negatywnie wpływa na pracowników lokalnych i podważa nadzór nad zrównoważonym rozwojem. A to - jak podkreślono - jest coraz większym problemem, ponieważ firmy takie jak Coca-Cola stale poszukują tańszych rozwiązań w zakresie produkcji.

"Zamknięcie jest częścią strategii prawa do aktywów Coca-Coli, modelu biznesowego skupionego na przeniesieniu obowiązków związanych z butelkowaniem do firm zewnętrznych, takich jak Refresco, co pozwala Coca-Coli skupić się na zarządzaniu marką, a nie na produkcji wewnętrznej" - czytamy na Thecooldown.com.

REKLAMA

Zanieczyszczenia oceanów. Coca-Cola "przoduje" w ilości plastiku

Serwis Thecooldown.com przypomina, że według badania opublikowanego na łamach "Science Advances", Coca-Cola odpowiada za 11 procent światowego zanieczyszczenia środowiska plastikiem. Badanie szacuje, że ​​plastikowe odpady pochodzące z fabryk Coca-Coli w oceanach będą wynosić 602 miliony kilogramów rocznie do 2030 roku.

Czytaj także: 

Niektóre rozlewnie, takie jak np. Liberty Coca-Cola Beverages, zaczęły stosować opakowania z tworzywa sztucznego nadające się do recyklingu. Krytycy twierdzą jednak, że rozwiązanie te nie są wystarczające - zwłaszcza że plastik można poddać recyklingowi tylko kilka razy, w przeciwieństwie do aluminium i szkła, które można poddawać recyklingowi dowolną ilość razy - czytamy.

Źródło: Thecooldown.com/hjzrmb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej