Coca Cola i Teva wśród firm objętych postępowaniami UOKiK. Jest komunikat
Prezes UOKiK wszczął dziesięć postępowań w sprawie zatorów płatniczych. Nadmierne spóźnianie się z płatnościami dotyczy m.in. dużych firm takich jak Coca Cola HBC Polska, Teva Pharmaceuticals Polska.
2024-08-19, 18:11
Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął 10 postępowań w sprawach nadmiernego opóźniania się z płatnościami. Objęto nimi spółki - Coca Cola HBC Polska, Delpharm Poznań, DOZ S.A. Direct sp.k., Emerlog, Mahle Behr Ostrów Wielkopolski, Padma, Przedsiębiorstwo Budowlane GRANIT, Suder & Suder, Teva Pharmaceuticals Polska, Track Tec Koltram.
Postępowania wszczęto po tzw. wystąpieniach miękkich. W tych UOKiK sygnalizował spółkom, że nieprawidłowości zostały zauważone i należy je niezwłocznie poprawić.
– Nieterminowe płatności od większych kontrahentów powodują zaburzenie płynności finansowej firm z sektora MŚP, destabilizując ich działalność operacyjną, ograniczając inwestycje i rozwój. Dlatego niedopuszczalne jest, aby duże firmy nie płaciły na czas swoim mniejszym kontrahentom. Tym bardziej, że w toku wystąpień miękkich poinformowaliśmy przedsiębiorców, że brak poprawy ich dyscypliny płatniczej może skutkować wszczęciem postępowania i w konsekwencji karą finansową – stwierdził prezes UOKiK Tomasz Chróstny.
Każda z firm, wobec której prowadzone będzie postępowanie miała więc szansę na poprawę.
REKLAMA
Co grozi Coca Coli HBC i innym firmom będącym na celowniku UOKiK?
Zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w spełnianiu świadczeń pieniężnych firmom grożą spore kary zależne od wartości spóźnionych płatności i czasu, jaki minął od terminu zapłaty. Prezes UOKiK będzie je wyliczał jednak nie tylko na tej podstawie, ale też, zgodnie z ustawą ma uznaniowe pole rozpoznania wagi i okoliczności naruszenia prawa. Niewielkie pole ma za to jeżeli chodzi o obniżanie kary - w zasadzie może zmniejszyć jej wysokość tylko przy natychmiastowej zapłacie i zrzeknięciu się prawa do odwołania. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta może odstąpić od wymierzania kary tylko w jednym wypadku - gdy zator płatniczy był spowodowany siłą wyższą.
Wysokość kary będzie więc ustalana indywidualnie dla każdej firmy (i de facto dla każdej faktury). Nie da się więc z góry określić, ile zapłaci która firma.
Zwraca jednak uwagę obecność dużych podmiotów na liście - Coca Cola HBC Polska, hurtownia DOZ S.A. Direct sp.k. (nie mylić z siecią aptek DOZ S.A., choć to ta sama grupa kapitałowa) czy Teva Pharmaceutical Polska (duży producent leków). Zgodnie z komunikatem UOKiK do każdej z tych firm wystosowano wystąpienie miękkie i każda, jak stwierdza Urząd, miała szansę uniknąć postępowania.
Zatory płatnicze - wielki problem małych firm
Opóźnienia płatności od kontrahentów to olbrzymi problem szczególnie dla małych firm z sektora MŚP (małych i średnich przedsiębiorstw). To w nich najmocniej zatory płatnicze wpływają na płynność finansową, a w efekcie na bieżącą działalność i ogranicza możliwości rozwoju i inwestycji. Dodatkowo brak płatności ze strony dużego kontrahenta może powodować opóźnienia w regulowaniu należności przez podmiot dotknięty takim wstrzymywaniem zapłaty. I wtedy powstaje zator płatniczy.
REKLAMA
Z przeprowadzonego w pierwszych miesiącach 2024 roku badania Kaczmarski Inkasso wynika, że 20 proc. firm nie jest w stanie regulować swoich należności na bieżąco z powodu zaległości ze strony swoich klientów. Na początku czerwca 2024 Krajowy Rejestr Dłużników, szacował, że polskie firmy mają zaległości wynoszące 9,9 mld złotych.
Czytaj także:
- UE bierze się za zatory płatnicze. Wiceminister Niemczycki: to jest w interesie polskiej gospodarki
- Internetowe sklepy pod lupą UOKiK. Wprowadzały klientów w błąd
- Biedronka i Dino pod lupą UOKiK. Wszczęto postępowanie ws. zmowy o pracowników
UOKiK/AM
REKLAMA