Chiny i Rosja wyprzedzają NASA? Atomowa baza na Księżycu coraz bliżej

W 2035 roku zautomatyzowana elektrownia atomowa na Księżycu rozpocznie funkcjonowanie - taką informację przekazały we wspólnym oświadczeniu rosyjska i chińska agencja kosmiczna. Ma ona zapewnić energię, potrzebną do prowadzenia długoterminowych badań. 

2025-05-21, 15:10

Chiny i Rosja wyprzedzają NASA? Atomowa baza na Księżycu coraz bliżej
Do 2035 roku na Księżycu ma powstać elektrownia atomowa . Foto: Adam Warżawa/PAP

Chiny i Rosja chcą konkurować z NASA

Wspomniane badania mają być prowadzone w ramach Międzynarodowej Stacji Badawczej Księżyca (ILRS). To program postrzegany jako konkurencyjny wobec projektu NASA Artemis. Sama elektrownia ma się znaleźć niedaleko bieguna południowego Srebrnego Globu. W tym tygodniu rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos i Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna (CNSA) podpisały memorandum w sprawie budowy obiektu. Elektrownia stanie się częścią bazy kosmicznej i zapewni jej zasilanie, niezbędne do prowadzenia badań. Z kolei w ramach programu Artemis do 2027 roku ma powstać stacja orbitalna "Gateway". 

"Stacja będzie prowadzić podstawowe badania kosmiczne i testować technologię długoterminowych bezzałogowych operacji ILRS, z perspektywą obecności człowieka na Księżycu" - przekazała agencja Roskosmos w oświadczeniu. Oprócz dwóch wspomnianych krajów, w programie ILRS uczestniczą również Pakistan, Wenezuela, Białoruś, Azerbejdżan, Republika Południowej Afryki, Egipt, Nikaragua, Tajlandia, Serbia, Senegal i Kazachstan. 

Księżycowe aspiracje Pekinu

Główny projektant chińskiego programu eksploracji Księżyca Wu Weiren poinformował, że jego kraj zaprosi do współpracy w ramach ILRS 50 krajów, 500 instytucji naukowych i 5 tys. zagranicznych badaczy. Warto przypomnieć, że Księżyc bogaty jest w cenne zasoby - tlenki metali, metale ziem rzadkich, oraz najprawdopodobniej hel-3. Ten ostatni potencjalnie może stać się paliwem do produkcji energii z syntezy jądrowej. 

Chiny mają ambicje, aby być liderem w zakresie eksploracji Księżyca. Pierwsze elementy konstrukcji elektrowni mają stanąć na powierzchni Srebrnego Globu w 2028 roku. Wtedy również Chiny po raz pierwszy będą chciały przeprowadzić misję załogową do naturalnego satelity Ziemi. W ubiegłym roku ten kraj jako pierwszy zebrał materiał skalny z "ciemnej" strony Księżyca - tej, która nigdy nie jest obrócona w stronę Ziemi. 

REKLAMA

Czytaj także:

Źródło: dw.com/egz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej