Chińczycy zabrali w kosmos robaki i rybę. Start nowej misji na stację Tiangong
Statek kosmiczny Shenzhou-20 wystartował z kosmodromu Jiuquan na chińską stację kosmiczną Tiangong. Oprócz astronautów na pokładzie były płazińce i rybka. Chińczycy zamierzają wykorzystać je do eksperymentów.
2025-04-24, 13:56
Statek Shenzhou-20 ze specjalną misją. Płazińce i rybka w kosmosie
Chiński statek kosmiczny Shenzhou-20 (Boski Statek) z trzyosobową załogą na pokładzie wystartował w czwartek z kosmodromu Jiuquan na skraju pustyni Gobi w północno-zachodnich Chinach. Rządowa stacja telewizyjna CCTV informuje, że dowódcą misji jest Chen Dong, który jako pierwszy Chińczyk spędził ponad 200 dni w przestrzeni kosmicznej. Towarzyszą mu Chen Zhongrui, były pilot sił powietrznych, oraz Wang Jie, inżynier technologii kosmicznej.
To nie jedyni pasażerowie Shenzhou-20. Kosmonauci zabrali ze sobą płazińce, które mają posłużyć do analizy mechanizmów regeneracji, co może pomóc w leczeniu urazów związanych z pobytem w kosmosie. Na stację kosmiczną podróżuje też mała słodkowodna ryba popularna wśród akwarystów, danio pręgowany. Danio ma pomóc w ustaleniu wpływu mikrograwitacji na homeostazę białek u kręgowców. Ma to przyczynić się do zrozumienia mechanizmów utraty masy kostnej i problemów sercowo-naczyniowych w przestrzeni kosmicznej. Chińczycy już raz zabrali ją w kosmos. Dlaczego akurat tę małą rybkę wybrano do badań?
Danio - ulubieniec naukowców
"Danio pręgowany jest obecnie, drugim po myszy, najbardziej popularnym organizmem modelowym. Wykorzystuje się go między innymi w badaniach embriologicznych, genetycznych, neurobiologicznych, farmaceutycznych, toksykologicznych i immunologicznych" - informował Uniwersytet Jagielloński przy okazji konferencji naukowej "12th European Zebrafish Meeting". Dzięki bardzo krótkiemu cyklowi reprodukcji oraz formowaniu przezroczystych zarodków, jest doskonałym modelem wykorzystywanym w badaniach biomedycznych. "Co równie ważne, w całości zsekwencjonowany genom danio posiada odpowiedniki około 80 proc. genów człowieka" - podkreśla UJ.
Danio upija się jak człowiek
Model danio używany jest do badania takich ludzkich przypadłości jak uszkodzenia serca czy nerek, nowotworów, a nawet chorób psychicznych i uzależnień. Jest też często używany do badań wpływu substancji szkodliwych czy trucizn. Okazuje się, że genetyka to nie koniec podobieństw między rybką a człowiekiem. Analogię dostrzeżono też w zachowaniu po alkoholu. "Nie tylko staje się nadaktywna i mniej obawia się niebezpieczeństw, ale także staje się duszą towarzystwa wśród swoich niepijących towarzyszy. Otaczające ją trzeźwe ryby chętnie podążają za swoim pijanym, zygzakującym radośnie w wodzie przyjacielem" - czytamy. Akurat na stacji kosmicznej eksperymentów z alkoholem raczej nie należy się spodziewać.
REKLAMA
Chiński program kosmiczny
Chińska stacja kosmiczna Tiangong (Niebiański Pałac) to szczytowe osiągnięcie chińskiego programu kosmicznego. Powstała po tym jak w roku 2011 Pekin został wykluczony z udziału w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a NASA zerwała współpracę z chińską agencją kosmiczną. Podczas półrocznej misji załoga zainstaluje też na Tiangong osłony przed kosmicznymi śmieciami, przeprowadzi spacery kosmiczne i prace konserwacyjne. Obecna załoga stacji kosmicznej wróci na Ziemię 29 kwietnia po przekazaniu obowiązków nowej zmianie.
W ostatnich latach Chiny starają się włączyć inne kraje do swojego programu kosmicznego. W lutym podpisały umowę z Pakistanem, w ramach której na stację kosmiczną mają trafić dwaj pakistańscy kosmonauci. Będą to pierwsi cudzoziemcy na Tiangong.
- Polskie satelity polecą w kosmos. Creotech z kontraktem od ESA
- Załogowy lot na Marsa coraz bliżej. Oto kluczowy element bazy księżycowej
Źródła: Polskie Radio/PAP/UJ/fc
REKLAMA
REKLAMA