Chińscy astronauci wrócili na Ziemię. Spędzili w kosmosie 183 dni

Po 183 dniach spędzonych na chińskiej stacji kosmicznej Tiangong kapsuła z trzema tajkonautami z misji Shenzhou-19 wylądowała na pustyni Gobi, w regionie Mongolii. Powrót nastąpił z jednodniowym opóźnieniem - poinformowała agencja Xinhua.

2025-04-30, 14:12

Chińscy astronauci wrócili na Ziemię. Spędzili w kosmosie 183 dni
Tajkonauci z misji Shenzhou-19 wrócili na Ziemię z jednodniowym opóźnieniem. Foto: East News//AFP/ADEK BERRY

Załoga Shenzhou-19 bezpiecznie wróciła na Ziemię

Dowódcą załogi był 48-letni Cai Xuzhe. W misji wzięli też udział pilot sił powietrznych Song Lingdong i naukowczyni Wang Haoze. Medycy i technicy wydobyli trójkę tajkonautów z kapsuły w ciągu godziny od jej lądowania w rejonie Dongfeng. Załoga zostanie przeniesiona do pojazdu medycznego, gdzie uczestnicy misji przejdą wstępne badania i spożyją pierwszy posiłek, w tym mięso osła i wołowinę, a następnie zostaną przetransportowani do Pekinu.

Cai, dla którego to już druga misja, przekazał w lakonicznym sprawozdaniu, krótko przed opuszczeniem kapsuły, że "czuje się dobrze". Song z kolei podkreślił w rozmowie z telewizją CCTV poczucie dumy. Wang zaznaczyła, że jest gotowa podejmować się kolejnych misji.

To nie koniec badań. Eksperymenty w kosmosie idą dalej

REKLAMA

Załoga Shenzhou-19 przebywała na Tiangong od 30 października ubiegłego roku. W tym czasie przeprowadziła około 90 badań i eksperymentów. Cai i Song odbyli 12 grudnia najdłuższy w historii, dziewięciogodzinny spacer w przestrzeni kosmicznej. Tajkonauci mieli pierwotnie wrócić na Ziemię we wtorek, jednak ich podróż została przełożona z powodu niesprzyjających warunków pogodowych w miejscu planowanego lądowania.

Ich zmiennicy, trzyosobowa załoga Shenzhou-20, w skład której wchodzą Chen Dong, Chen Zhongruia i Wang Jie, dotarła na stację kosmiczną 25 kwietnia. Ich misja potrwa do końca października. Program kosmiczny Chin zakłada wysłanie tajkonautów na Księżyc, a także sprowadzenie próbek z Marsa do 2030 roku. Planowane są także trzy misje bezzałogowe na Księżyc w ciągu najbliższych czterech lat.

Czytaj także:

Źródło: PAP/nł/k

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej