"Utknął na orbicie". Radziecki statek kosmiczny rozbił się na Ziemi po 53 latach
Statek kosmiczny z czasów Związku Radzieckiego o nazwie Kosmos 482 rozbił się na Ziemi po 53 latach "utknięcia na orbicie". Rosjanie wskazali, że spadł nad Oceanem Indyjskim.
2025-05-13, 11:34
Radziecka sonda Kosmos 482 spadła na Ziemię
Celem misji sondy Kosmos 482 miało być zbadanie warunków panujących na planecie Wenus. W 1972 roku, ze względu na błąd techniczny, nie dotarła jednak na miejsce i na 53 lata utknęła na okołoziemskiej orbicie. Jak podaje Associated Press statek kosmiczny rozbił się w sobotę na Ziemi.
Jego niekontrolowane wejście w atmosferę zostało potwierdzone zarówno przez Rosyjską Agencję Kosmiczną, jak i Europejską Unię ds. Nadzoru i Śledzenia Kosmosu. Rosjanie wskazali, że obiekt spadł do Oceanu Indyjskiego, choć część ekspertów miała wątpliwości co do dokładnej lokalizacji. Biuro ds. śmieci kosmicznych Europejskiej Agencji Kosmicznej również śledziło przebieg deorbitacji statku po tym, jak nie pojawił się nad niemiecką stacją radarową.
Nie było od razu wiadomo, jak dużo - jeśli w ogóle cokolwiek - z ważącego pół tony statku kosmicznego przetrwało ogniste wejście w atmosferę. Eksperci jeszcze przed zdarzeniem oceniali, że część, a może nawet całość, spadnie na Ziemię, biorąc pod uwagę, że pojazd został zaprojektowany tak, by wytrzymać lądowanie na Wenus - najgorętszej planecie Układu Słonecznego. Naukowcy podkreślali jednak, że prawdopodobieństwo, iż ktoś zostanie uderzony przez szczątki statku, jest skrajnie niskie.
REKLAMA
Kosmos 482 - radziecki lądownik miał trafić na Wenus
Wystrzelony w 1972 roku przez Związek Radziecki statek kosmiczny znany jako Kosmos 482 był częścią serii misji kierowanych na Wenus. Jednak ta konkretna misja nigdy nie wydostała się poza orbitę Ziemi, utknąwszy na niej z powodu awarii rakiety.
Większa część statku kosmicznego spadła na Ziemię w ciągu dekady od nieudanego startu. Gdy orbita zaczęła się obniżać i pojazd nie był już w stanie przeciwstawić się grawitacji, jako ostatni spadł kulisty lądownik - miał około 1 metra średnicy. Według ekspertów, lądownik był pokryty tytanową osłoną i ważył ponad 495 kilogramów.
- W ludziach jest światło, które gaśnie po śmierci. Naukowcy rozwikłali zagadkę
- Tabletka za 10 groszy może pomóc wyleczyć raka. "Cudowny lek"
- Sensacja koło Pucka. Tego gatunku w Polsce jeszcze nie było
Źródło: Associated Press/nł
REKLAMA