Miał skrzydła, zęby i trzecie oko. Odkryli potwora sprzed 500 milionów lat

Znaleźliśmy skamieniałości nieznanego gatunku wymarłego skorupiaka, żyjącego około 500 mln lat temu - ogłosili eksperci z Królewskiego Muzeum Ontario oraz Muzeum Manitoby. Badacze podkreślili, że skamieniałości zachowały się w wyjątkowo dobrym stanie.

2025-05-22, 09:43

Miał skrzydła, zęby i trzecie oko. Odkryli potwora sprzed 500 milionów lat
Zdjęcie skamieniałości nieznanego dotąd gatunku wymarłego skorupiaka. Foto: X/Dr Joe Moysiuk/@CambroJoe

Praprzodek współczesnych stawonogów

Skorupiaka znaleziono na stanowisku paleontologicznym - znanym jako Łupki z Burgess - w kanadyjskim Parku Narodowym Yoho. Skamieniałości praprzodka współczesnych stawonogów pochodzą z kambru. Chodzi o okres od około 541 mln do około 485 mln lat temu.

Łupki z Burgess, położone w kanadyjskich Górach Skalistych, to jedno z najważniejszych i najlepiej zachowanych źródeł kambryjskich skamieniałości na świecie. To stanowisko, odkryte w 1909 r., wciąż dostarcza badaczom bezcennych danych na temat tzw. eksplozji kambryjskiej - gwałtownego wzrostu różnorodności form życia sprzed około 500 lat.

Kambryjskiego skorupiaka nazwano Mosurą fentoni - na cześć filmowego potwora Mothry (po japońsku to właśnie Mosura). Skorupiak zawdzięcza jednak nazwę nie rozmiarom - mierzył ok. 6 cm - ale przypominającym skrzydła wyrostkom bocznym, ułatwiającym mu pływanie.

Czytaj także:

- Mosura fentoni jest przykładem niewielkiego, ale doskonale przystosowanego do polowania organizmu. Potrafił szybko pływać, lokalizować ruchomą zdobycz i skutecznie ją chwytać - opowiadał dr Joseph Moysiuk, paleontolog i współautor odkrycia.

Ramiona uzbrojone w kolce

Naukowcy ustalili, że zwierzę miało parę uzbrojonych w kolce ramion i okrągły otwór gębowy otoczony zębami. Prawdopodobnie za pomocą ramion drapieżnik chwytał i przytrzymywał ofiarę, a następnie przesuwał ją w kierunku otworu gębowego.

Skorupiak, choć był podobny do innych kambryjskich organizmów z rzędu Radiodonta, wyróżniał się kilkoma cechami. Chociażby:

  • miał trzecie oko umieszczone centralnie na głowie, badacze twierdzą, że ułatwiało to orientację w wodzie podczas szybkich manewrów;
  • ciało skorupiaka było podzielone na 26 segmentów tułowiowych - to najwięcej wśród znanych przedstawicieli Radiodonta;
  • zwierzę miało układ krążenia otwarty, to znaczy, że krew zmieszana z limfą w hemolimfę wylewała się do jam ciała, dostarczając składników pokarmowych i tlenu.

- Nasze odkrycie stanowi nie tylko nowe ogniwo w ewolucji rzędu Radiodonta. Jest to ważny punkt odniesienia dla zrozumienia zróżnicowania segmentacji ciała u wczesnych stawonogów - relacjonował dr Jean-Bernard Caron, paleontolog i współautor pracy.

REKLAMA

Czytaj także:

Źródło: PAP/łl/k

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej