W Argentynie panuje mroźna zima. Są ofiary śmiertelne, wśród nich noworodek
Kiedy Europa zmaga się z falą rekordowych upałów, na południowej półkuli panuje zima, i to najostrzejsza od dekada. Mrozy w Argentynie spowodowały już śmierć kilku osób, a władze zakazują sprzedaży gazu na stacjach benzynowych, w trosce o opał do domów.
2025-07-03, 14:42
Antarktyczny mróz dotarł nad Argentynę. Przyniósł mróz nienotowany od dekad
Nad Argentynę napłynęło zimne powietrze znad Antarktydy. Lokalne media podkreślają, że to najostrzejsza zima od ponad 30 lat. W poniedziałek w niektórych miastach stołecznego regionu Buenos Aires spadł śnieg - nienotowany od 2013 roku. W środę rano termometry w stolicy kraju pokazały -1,9 stopnia Celsjusza - najmniej od 1991 roku - a na przedmieściach stolicy, w Palomarze, było nawet -7,4 stopnia. To rekord mrozów od 1967 roku.
Według argentyńskiej Narodowej Służby Meteorologicznej (SMN) opady śniegu spowodowane były napływem zimnej, wilgotnej masy powietrza znad Antarktydy, której towarzyszyły południowe i południowo-zachodnie wiatry, co pozwoliło na przekształcenie się opadów w śnieg - odnotowuje agencja EGE.
Zima zaatakowała w Argentynie. Są pierwsze ofiary mrozu, w tym dziecko
Prognozy pogody przewidują ekstremalnie mroźną pogodę na południu kraju, temperatury w tym tygodniu spadną do -15 stopni Celsjusza. Argentyński atak zimy zebrał już śmiertelne żniwo. Mróz doprowadził do śmierci co najmniej dziewięciu osób żyjących na ulicach Buenos Aires i w kilku innych prowincjach kraju - przekazał agencji EFE koordynator organizacji pozarządowej Proyecto 7 Horacio Avila.
Dziennik "Clarin" poinformował z kolei, że w różnych miastach z wyziębienia zmarły trzy osoby, wśród nich noworodek porzucony na ulicy.
REKLAMA
Mrozy i śnieg utrudniają życie Argentyńczykom. Problemy z dostawami gazu i prądu
"Clarin" poinformował też, że mróz wywołuje systemowe trudności w zaopatrywaniu Argentyńczyków w paliwo do ogrzewania domów. W gazociągach zasilających gospodarstwa w CNG do podgrzania wody brakuje gazu, dlatego system automatycznie się wyłącza. Problemy napotyka także argentyński przemysł, a rząd musiał wstrzymać eksport do Chile.
Czytaj także:
- Gwałtowne opady i upał. Oto co nas czeka w pogodzie latem 2025
- Propozycja celu klimatycznego. "Polska jej nie poprze"
- Deszcze, susze, upały. Polska wobec kryzysu klimatycznego
Źródła: EFE/Clarin/mbl/k
REKLAMA