Pokrowsk. Barbarzyński szturm Rosji. Matka i dziecko jako żywa tarcza

W Pokrowsku doszło do dramatycznych wydarzeń, podczas których rosyjscy dowódcy nakazali swoim żołnierzom użycie pojmanej rodziny - ojca, matki i dziecka - jako żywej tarczy podczas szturmu na miasto. To kolejny taki przypadek, we wrześniu w obwodzie donieckim Rosjanie osłaniali się dziewczynką, której rodziców zabili.

2025-11-19, 12:34

Pokrowsk. Barbarzyński szturm Rosji. Matka i dziecko jako żywa tarcza
Zacięte walki o Pokrowsk. Foto: X/Telegram

Szturm pod osłoną dziecka i jego rodziców

Miało to miejsce podczas próby szturmu na Pokrowsk. Walki toczyły się wśród zabudowań. Jedna z rosyjskich grup szturmowych, atakująca na tym terenie 10 listopada, wzięła do niewoli napotkaną na swojej drodze trzyosobową rodzinę: mężczyznę, kobietę i 13-letnie dziecko.

Raportujący o tym wojskowi otrzymali drogą radiową rozkaz wykorzystania pojmanych obywateli jako osłony w starciu z Ukrainą, w razie kontaktu z ogniem. Okupanci zmusili ofiary do pójścia przodem, gdy oczyszczali budynki w mieście. Śledczy Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, którzy ujawnili i opisali te wydarzenia, wszczęli w sprawie tej zbrodni wojennej postępowanie karne na podstawie artykułu 438 części 1 Kodeksu karnego Ukrainy.

Kolejny taki przypadek. Porwano 13-latkę, jej rodziców zabito

To nie pierwszy taki przypadek. Pod koniec września w obwodzie donieckim w okolicy wsi Szandryhołowe Rosjanie zabili cywilów - kobietę i mężczyznę, a nieletnią dziewczynkę, uprowadzili jako zakładniczkę.

Wykorzystywali dziecko do osłony działań w kierunku na Łyman. Cała zbrodnia została zarejestrowana na nagraniach wideo i opisana w rozmowach radiowych Rosjan, w tym przez sprawców. Rosjanie dostawali polecenie, by zabijać wszystkich cywilów, kogokolwiek napotkają na swojej drodze. O tym przypadku także poinformowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy. 

20 października armia Ukrainy podała informacje, że Rosjanie zabili kilku cywilów podczas ataku grupy zwiadowczej na Pokrowsk. Do morderstwa doszło w rejonie dworca kolejowego. 3 listopada Rosjanie użyli drona typu FPV do zabicia dwóch cywilów i psa maszerujących pod białą flagą w obwodzie charkowskim. Nagrali swoje czyny, a film miał posłużyć do dyskredytacji sił zbrojnych Ukrainy.

Rosjanie chcą okrążyć ukraińskie oddziały

Celem Rosji jest okrążenie oddziałów ukraińskich w Pokrowsku - uważają eksperci wojskowi.  Uznają, że Rosjanie próbują zablokować siły ukraińskie w Pokrowsku i Myrnohradzie, aby uniemożliwić Ukrainie przeprowadzenie zorganizowanego wycofania się z tego obszaru. Według głównodowodzącego Ołeksandra Syrskiego, Rosjanie próbują przedrzeć się do wieżowców w Pokrowsku i Myrnogradzie.

Rosyjscy żołnierze zostali we wtorek zauważeni na północ od Pokrowska. Kilku rosyjskich piechurów próbowało zinfiltrować i zająć przyczółek w jednym z obiektów rolniczych - zostali jednak zabici. Poinformował o tym na Facebooku oddział ukraiński, 7. Korpus Szybkiego Reagowania sił desantowo-szturmowych.

Sytuacja jest bardzo trudna. Walki są dramatyczne. W niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski informował, że według informacji wywiadowczych armia Putina znów nie dotrzymała wyznaczonych terminów na zajęcie Pokrowska i Kupiańska. Terminy te zostały po raz kolejny przesunięte.

Wideo: rozmowa radiowa na temat wykorzystania cywilów jako tarczy w Pokrowsku 

Źródło: X/Telegram/SBU/Sloviidilo.ua/Polskie Radio/

Polecane

Wróć do strony głównej