Jego SMS-a poznał cały świat. Wszystko przez Trumpa

Donald Trump zaostrzył retorykę wobec Grenlandii. Prezydent Stanów Zjednoczonych opublikował treść SMS-a od prezydenta Francji Emmanuela Macrona, w którym sojusznik podkreślił, że "nie rozumie, co Trump robi w sprawie Grenlandii". Dodatkowo prezydent USA opublikował ilustrację, na której wbija amerykańską flagę w grenlandzką ziemię.

2026-01-20, 10:33

Jego SMS-a poznał cały świat. Wszystko przez Trumpa
Tak wygląd SMS Macrona do Trumpa. Foto: LUDOVIC MARIN/AFP/East News, @realDonaldTrump

Macron zwrócił się do Trumpa. Jego wiadomość poznał cały świat

Donald Trump udostępnił prywatną wiadomość, jaką dostał od Emmanuela Macrona. "Mój przyjacielu, w sprawie Syrii jesteśmy całkowicie zgodni. Możemy zdziałać wielkie rzeczy w sprawie Iranu. Nie rozumiem, co robisz w sprawie Grenlandii" - brzmi fragment SMS-a Macrona.

W dalszej części Macron sugerował możliwość spotkania grupy G7 w Paryżu po Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. "Mogę zaprosić Ukraińców, Duńczyków, Syryjczyków i Rosjan na marginesie" - zaproponował prezydent Francji. Nie wyjaśnił jednak idei spotkania w tym gronie. Następnie zaprosił Trumpa na kolację w Paryżu tego samego dnia.

Źródła z otoczenia prezydenta Macrona poinformowały, że SMS był autentyczny.

Post trafił na profil Trumpa w nieprzypadkowym momencie. Właśnie teraz przywódca USA nasilił presję na Danię i inne kraje europejskie, aby zgodziły się na przekazanie Grenlandii pod kontrolę Stanów. Amerykański prezydent nie odpowiedział, jak i czy w ogóle, czy zareagował na SMS-a Macrona. Jak dotąd komentarza nie udzieliło też biuro prasowe prezydenta Francji.

Zdjęcia AI od Trumpa. Snuje plany dotyczące Grenlandii  

Chwilę po zamieszczeniu SMS-a Trump opublikował dwa zdjęcia (przerobione przez sztuczną inteligencję) dotyczące dążeń USA do aneksji Grenlandii. Na pierwszym widać spotkanie z europejskimi przywódcami w Białym Domu, gdzie zamiast mapy Ukrainy widnieje flaga Ameryki Północnej z Kanadą i Grenlandią zamalowaną w kolory amerykańskiej flagi.

Drugie przerobione zdjęcie przedstawia Trumpa, sekretarza stanu Marka Rubio i wiceprezydenta J.D. Vance'a zatykających amerykańską flagę na wyspie. "Grenlandia, terytorium USA od 2026 roku" - brzmi napis na tabliczce.

Niedługo przed publikacją wiadomości od Macrona, Trump groził, że może nałożyć 200-procentowe cła na francuskie wina i szampany, by zmusić prezydenta Francji do dołączenia do tworzonej przez niego Rady Pokoju. Jednocześnie stwierdził, że Macrona "nikt nie chce", bo opuści urząd za kilka miesięcy (wybory prezydenckie we Francji planowane są na wiosnę 2027 roku).

Czytaj także:

Źródło: PolskieRadio24.pl/JL

Polecane

Wróć do strony głównej