Rosji kończą się żołnierze. Rekrutują chorych na HIV i WZW B

Rosja prowadzi rekrutację do wojska w ośrodkach profilaktyki AIDS - twierdzą media. W jednej z takich placówek na północy kraju pojawił się plakat zachęcający do zaciągnięcia się osoby cierpiące na HIV i zapalenie wątroby typu B. 

2026-04-15, 13:40

Rosji kończą się żołnierze. Rekrutują chorych na HIV i WZW B
Rosja prowadzi rekrutacje w ośrodkach leczenia AIDS i chorób zapalnych. Foto: IMAGO/Alexandr Kryazhev/Imago Stock and People/East News

Rosja rekrutuje chorych

Plakat zachęcający chorych do służby miał pojawić się na drzwiach centrum profilaktyki AIDS w Karelii. Oferta obejmowała jednorazową wysoką wypłatę, umorzenie długów, oraz "indywidualne traktowanie" obcokrajowców i osób z kryminalną przeszłością - informuje thebarentsobserver.com. 

Jeden z czytelników portalu nadesłał zdjęcie z placówki, gdzie prowadzona jest rekrutacja. "Szukamy WOLONTARIUSZY do specjalnej operacji wojskowej! Rekrutacja dla osób z HIV i WZW typu B jest otwarta!!" - można przeczytać na plakacie. 

Lukratywne warunki

Rosja kusi chorych wypłatą w wysokości 1,7 mln rubli i umorzeniem długów do 10 mln rubli. Kontrakt obejmuje co najmniej rok służby. Z ogłoszenia wynika, że zgłoszenia osób karanych i obcokrajowców są rozpatrywane indywidualnie. Obok znajdował się kolejny plakat - tym razem promujący utworzenie ogrodu pamięci w Pietrozawodsku na cześć uczestników wojny w Ukrainie. 

Już wcześniej pojawiały się doniesienia, że Kreml stara się nakłonić osoby chore do służby. Wówczas jednak chodziło o rekrutację online. Plakat w placówce medycznej to kolejny krok, który może świadczyć o desperacji władz. 

Kończą się możliwości?

Rosja ponosi ciężkie straty na froncie w związku z czym potrzebuje uzupełniania braków kadrowych. Co jednak istotne - schorzenia takie, jak HIV czy WZW typu B są na liście przypadłości dyskwalifikujących ze służby wojskowej

Przyczyn jest kilka, a jedną z głównych jest stres i narażenie na czynniki ryzyka dla osób cierpiących na te choroby podczas działań wojskowych, co może bardzo negatywnie wpływać na ich zdrowie. Po drugie tacy pacjenci wymagają stałego leczenia i przestrzegania konkretnych zasad, których zachowanie w wojsku może być bardzo utrudnione. 

W ostatnim czasie ukraiński wywiad informował, że Rosja próbuje nakłonić do służby nie tylko dłużników, ale także studentów, którzy mają problemy w nauce, lub długi akademickie. Według Kijowa świadczy to o wyczerpywaniu możliwości rekrutacyjnych Rosji. 

Czytaj także:

Źródła: Polskie Radio/thebarentsobserver.com/egz

Polecane

Wróć do strony głównej