Gigantyczna kaucja wpłacona. Były doradca Zełenskiego wychodzi na wolność

Andrij Jermak, były szef biura prezydenta Ukrainy, wychodzi na wolność. Za ukraińskiego polityka wpłacono kaucję w wysokości 140 milionów hrywien, czyli ponad 11 milionów zł. 

2026-05-18, 09:49

Gigantyczna kaucja wpłacona. Były doradca Zełenskiego wychodzi na wolność
Andrij Jermak. Foto: Reuters

Andrij Jermak wychodzi na wolność

Wysoki Sąd Antykorupcyjny Ukrainy potwierdził, że za Jermaka została wpłacona kaucja w wysokości 140 milionów hrywien, czyli około 11,5 mln złotych. Sąd nakazał politykowi także oddanie paszportów oraz zakazał kontaktu z innymi osobami zamieszanymi w sprawę.

Portal Ukraińska Prawda w piątek informował, że przed weekendem nie udało się zebrać wymaganej kwoty. Wpłynęło wówczas 55 mln hrywien z wymaganych 140. Ukraińskie media podawały, że pieniądze na uwolnienie Jermaka wpłacił m.in. były piłkarz i były trener ukraińskiej reprezentacji Serhij Rebrow.

Jermak spodziewał się pomocy przyjaciół

Andrij Jermak, uznawany przez lata za jednego z najbardziej wpływowych ukraińskich urzędników, został tymczasowo aresztowany w miniony czwartek. Były szef kancelarii ukraińskiego prezydenta jest podejrzany w sprawie o korupcję.

Wysoki Sąd Antykorupcyjny Ukrainy zadecydował, że polityk miał spędzić w areszcie co najmniej trzy miesiące lub wpłacić kaucję. "Były szef kancelarii Wołodymyra Zełenskiego oświadczył, że nie ma pieniędzy na wpłacenie kaucji, ale spodziewa się pomocy przyjaciół" - przekazywał w ubiegłym tygodniu korespondent Polskiego Radia na Ukrainie Paweł Buszko.

Afera korupcyjna na Ukrainie

Sprawa dotyczy legalizacji 460 mln hrywien przy budowie luksusowej inwestycji pod Kijowem. Jermak nie przyznał się do winy. W sprawę zamieszani są także: były wicepremier Ołeksij Czernyszow oraz biznesmen Tymur Mindicz, dawny partner biznesowy Wołodymyra Zełenskiego. Śledztwo prowadzone jest w ramach operacji "Midas", która wywołała skandal polityczny na Ukrainie.

Sprawa nabrała nowego wymiaru, gdy w ubiegłym tygodniu Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna powiadomiła, że Jermak może próbować uciec z kraju, ponieważ posiada cztery paszporty dyplomatyczne, a także wystarczające środki.

Czytaj także:

Źródło: IAR/PolskieRadio24.pl

Polecane

Wróć do strony głównej