more_horiz
Wiadomości

Praga: Mariusz Błaszczak spotkał się z weteranami misji afgańskiej

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2019 22:54
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wziął udział w Pradze w spotkaniu z weteranami misji afgańskiej z Polski, Czech i Stanów Zjednoczonych. Podczas wieczoru poświęconego wspólnym misjom środkowoeuropejskich armii NATO pod hasłem "Sojusznicy: misja w Afganistanie oczami weteranów" szef MON podziękował żołnierzom za służbę.
Audio
  • Mariusz Błaszczak: wiele nas łączy, razem w NATO jesteśmy silniejsi (IAR)
  • Podporucznik Piotr Mętrak: misje, w których braliśmy udział, procentują doświadczeniem (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Twitter/Ministerstwo Obrony Narodowej

Mariusz Błaszczak powiedział, że ci weterani są prawdziwym bohaterami, bo dali dowód współpracy między sojusznikami NATO. - Wiele nas łączy, a razem w NATO jesteśmy silniejsi i możemy zapewnić bezpieczeństwo nie tylko swoim krajom, ale też ta współpraca w Sojuszu Północnoatlantyckim ma wymiar międzynarodowych misji, jak w Afganistanie - mówił Mariusz Błaszczak.

Wśród weteranów byli polscy żołnierze, którzy we wrześniu 2009 r. w prowincji Ghazni w Afganistanie pośpieszyli z pomocą zaatakowanym przez talibów amerykańskim żołnierzom. Spośród ośmioosobowego patrolu jeden polski żołnierz poległ, a czterech zostało rannych, m.in. podporucznik Piotr Mętrak. Dla niego naturalne jest, że bezpieczeństwo Polski w NATO wymaga też wysiłku. - Jeśli czegoś oczekujemy, powinniśmy też dać coś od siebie - powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej.

Podczas wieczoru doszło do pierwszego po dziesięciu latach spotkania kaprala Marcina Kulasa i amerykańskiego żołnierza sierżanta Coreya Specka, który podczas tych walk uratował mu życie wyciągając go spod ognia nieprzyjaciela.

Uczestnicy spotkania obejrzeli jeden z odcinków serialu Telewizji Polskiej "Weterani. Wyrwani śmierci" poświęcony właśnie wydarzeniom z września 2009 r. z polskiej misji w Afganistanie.

bb

Zobacz także

Zobacz także