more_horiz
Wiadomości

Szef WHO apeluje o pomoc finansową na walkę z koronawirusem. "Nie zaprzepaśćmy tej szansy"

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2020 01:10
- Każdy scenariusz jest możliwy - oświadczył w poniedziałek w Genewie dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Dodał, że najnowsze dane pozwalają lepiej zrozumieć, jak się rozwija epidemia koronawirusa.
Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus
Szef WHO Tedros Adhanom GhebreyesusFoto: PAP/EPA/SALVATORE DI NOLFI

Tedros poinformował, że ostatnie dane z Chin pokazują spadek nowych przypadków zakażenia koronawirusem. - Ta tendencja musi być traktowana z wielką ostrożnością - podkreślił.

shutterstock koronawirus free 1200.jpg
Szef WHO o koronawirusie: epidemia może pójść w dowolnym kierunku

Nowe dane ws. koronawirusa

- Jest zbyt wcześnie, aby stwierdzić, czy zanotowany spadek zachorowań się utrzyma. [...] Trend może się zmienić, gdy wirus zaatakuje nowe regiony - powiedział podczas poniedziałkowego briefingu szef WHO.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Śmiertelne żniwo koronawirusa w Chinach. Już ponad 1600 ofiar

Władze chińskie opublikowały szczegółowe dane dotyczące ponad 44 tys. potwierdzonych przypadków zakażenia nowym koronawirusem. Jak ocenił Tedros, dane te dają nam większą wiedzę na temat przedziałów wiekowych pośród zainfekowanych, przebiegu choroby oraz wskaźników śmiertelności i są bardzo ważne dla dalszych prac WHO. Zachęcił również wszystkie kraje do udostępniania i dzielenia się informacjami związanymi z wirusem.

"Mniej śmiertelny od innych koronawirusów"

Szef WHO zaznaczył również, że koronawirus Covid-19 wydaje się być mniej śmiertelny niż inne koronawirusy, w tym SARS i MARS. - Ponad 80 proc. pacjentów łagodnie przechodzi chorobę i wyzdrowieje - zapewnił.

Epidemia koronawirusa na świecie Epidemia koronawirusa na świecie. Autor: Adam Ziemienowicz

Tedros wyjaśnił, że nowe dane nie tłumaczą wszystkich wątpliwości związanych z chorobą, ale odpowiadają na kilka pytań. Podkreślił, że pracownicy WHO starają się ograniczyć rozmiary epidemii przygotowując personel medyczny, zabezpieczając produkcję i dystrybucję środków ochronnych oraz testów na obecność wirusa, doradzając rządom, jak koordynować badania i leczenie.

"Nie zaprzepaśćmy tej szansy"

Dyrektor generalny organizacji ponownie wezwał do zebrania 675 mln dolarów na walkę z wirusem. "Jak powtarzam, mamy teraz szansę. Potrzebujemy teraz środków, by kraje były przygotowane (na walkę z wirusem - PAP). Nie wiadomo, jak długo będziemy mieć tę szansę. Nie zaprzepaśćmy jej" - zakończył swoje wystąpienie.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Chiny rozpoczęły produkcję leku, który może pomóc w walce z koronawirusem

Według podanych na konferencji danych do piątkowego poranka w Chinach odnotowano 70 635 przypadków zarażenia koronawirusem, z czego 2051 w ciągu ostatnich 24 godzin. 1772 chorych zmarło. Poza Chinami kontynentalnymi zachorowały 694 osoby z 25 krajów, trzy z nich zmarły.

jmo

Zobacz także

Zobacz także