more_horiz
Wiadomości

COVID-19 na świecie. Pogarsza się sytuacja w Ameryce, w Europie liczba zakażeń spada

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2020 19:27
Pogarsza się sytuacja epidemiologiczna na kontynentach amerykańskich, a poprawia w Europie - informuje Światowa Organizacja Zdrowia. WHO potwierdziło wcześniejsze informacje, że epicentrum pandemii jest teraz Ameryka Południowa.
Audio
  • WHO potwierdziło wcześniejsze informacje, że epicentrum pandemii jest teraz Ameryka Południowa. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
Koronawirus w Brazylii
Koronawirus w BrazyliiFoto: PAP/EPA/RAPHAEL ALVES

Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus poinformował w czasie wideokonferencji prasowej, że to właśnie w Ameryce Południowej notuje się obecnie największy wzrost nowych zachorowań na COVID-19.

- Większość przypadków na świecie pochodzi właśnie z obu Ameryk. Od kilku tygodni na tych kontynentach jest więcej przypadków niż na całym pozostałym obszarze świata - dodał szef WHO.

1200 usa.jpg
"Ameryka ma być inna, nie wielka". Politolog o celach zamieszek w USA

Według danych naukowców z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, w Ameryce Północnej zanotowano dotąd ponad 2 miliony zakażeń, a w Ameryce Południowej prawie milion. Najgorsza sytuacja jest w Stanach Zjednoczonych, Brazylii oraz w Meksyku.

Liczba zakażeń koronawirusem w Europie wyraźnie spada

Szef Światowej Organizacji Zdrowia poinformował, że w Europie liczba zakażeń koronawirusem wyraźnie spada. - Wczoraj zanotowaliśmy tu najmniej przypadków od 22 marca - dodał.

We Włoszech, które do niedawna były epicentrum pandemii, zmarło dzisiaj 71 osób, czyli kilkanaście razy mniej niż codziennie w marcu.

CZYTAJ RÓWNIEŻ >>> W Polsce już ponad 12 tys. wyzdrowień z COVID-19. 142 nowe zakażenia, 13 zgonów

Wyraźny wzrost zachorowań na COVID-19 odnotowano w Indiach, Pakistanie oraz w Iranie. W sumie na całym świecie w wyniku powikłań po koronawirusie zmarło dotychczas 384 tysiące osób.

Wznowienie badań hydroksychlorochiny

Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała także, że współpracujący z nią naukowcy wznowią badania hydroksychlorochiny.

Antymalaryczny lek przez niektóre kraje był zalecany do stosowania przez chorych na COVID-19, ale eksperci WHO przestrzegali, że może to mieć zgubny wpływ na pacjentów.

Światowa Organizacja Zdrowia nie wycofała się z zaleceń, ale chce dokładniej zbadać tę sprawę.

kad

Zobacz także

Zobacz także