Nowy pakt Unii Europejskiej w sprawie migracji i azylu. Ekspert: zmiana filozofii myślenia
W spotkaniu nie uczestniczy premier Słowacji Igor Matovicz. Będzie go reprezentował polski premier z uwagi na to, że Polska sprawuje obecnie prezydencję w V4.
Unijny budżet został uzgodniony przez przywódców w lipcu, ale teraz toczą się negocjacje z Parlamentem Europejskim. W sprawie paktu migracyjnego negocjacje dopiero się rozpoczną. W propozycji Komisji Europejskiej nie ma obowiązkowej relokacji, przeciwko czemu protestowały w ostatnich latach państwa Grupy Wyszehradzkiej, ale jest obowiązkowa solidarność, która do przymusowego przyjęcia może prowadzić.
00:58 10645718_2.mp3 Spotkanie premierów Grupy Wyszehradzkiej z przewodniczącą KE - relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
Czytaj także:
- Wiemy, że wszystkie kraje nigdy nie zaakceptują obowiązkowej relokacji. Dlatego proponujemy sponsorowane powroty - mówił wczoraj wiceszef Komisji Margaritis Schinas. Chodzi o deportacje osób, którym nie należy się międzynarodowa ochrona i które nie mają szans na azyl. I albo kraje przyjmą uciekinierów u siebie, albo przeprowadzą kosztowne procedury deportacyjne. Jeśli po 8 miesiącach nie zostaną one sfinalizowane, wtedy dany kraj będzie musiał przyjąć migrantów do siebie i później nadal próbować ich odesłać.
pb