more_horiz
Wiadomości

Spotkanie premierów państw V4 z przewodniczącą KE. Jednym z tematów budżet UE

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 10:00
W Brukseli po godz. 10 rozpoczęło się spotkanie premierów Polski, Czech i Węgier: Mateusza Morawieckiego, Andreja Babisza i Viktora Orbana z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. - Tematami rozmowy mają być m.in. unijny budżet i nowy pakt migracyjny przedstawiony wczoraj przez Komisję Europejską - powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej jeden z dyplomatów.
Premier Mateusz Morawiecki oraz przewodnicząca KE Ursula von der Leyen
Premier Mateusz Morawiecki oraz przewodnicząca KE Ursula von der LeyenFoto: PAP/Radek Pietruszka
migranci hiszpania pap 1200x660.jpg
Nowy pakt Unii Europejskiej w sprawie migracji i azylu. Ekspert: zmiana filozofii myślenia

W spotkaniu nie uczestniczy premier Słowacji Igor Matovicz. Będzie go reprezentował polski premier z uwagi na to, że Polska sprawuje obecnie prezydencję w V4.

Unijny budżet został uzgodniony przez przywódców w lipcu, ale teraz toczą się negocjacje z Parlamentem Europejskim. W sprawie paktu migracyjnego negocjacje dopiero się rozpoczną. W propozycji Komisji Europejskiej nie ma obowiązkowej relokacji, przeciwko czemu protestowały w ostatnich latach państwa Grupy Wyszehradzkiej, ale jest obowiązkowa solidarność, która do przymusowego przyjęcia może prowadzić.

Posłuchaj
00:58 10645718_2.mp3 Spotkanie premierów Grupy Wyszehradzkiej z przewodniczącą KE - relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

Czytaj także:

- Wiemy, że wszystkie kraje nigdy nie zaakceptują obowiązkowej relokacji. Dlatego proponujemy sponsorowane powroty - mówił wczoraj wiceszef Komisji Margaritis Schinas. Chodzi o deportacje osób, którym nie należy się międzynarodowa ochrona i które nie mają szans na azyl. I albo kraje przyjmą uciekinierów u siebie, albo przeprowadzą kosztowne procedury deportacyjne. Jeśli po 8 miesiącach nie zostaną one sfinalizowane, wtedy dany kraj będzie musiał przyjąć migrantów do siebie i później nadal próbować ich odesłać.

pb

Zobacz także

Zobacz także