more_horiz
Wiadomości

"Nie rezygnowali z walki mimo bólu, cierpienia i strachu". Białoruska opozycja laureatem nagrody im. Sacharowa

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2020 12:58
Demokratyczna opozycja na Białorusi laureatem tegorocznej nagrody Parlamentu Europejskiego im. Sacharowa, przyznawanej za zasługi w walce o demokrację i prawa człowieka. Nagrodę odebrali przedstawiciele Rady Koordynacyjnej, która reprezentuje opozycję. Ma ona być wsparciem w walce o demokrację na Białorusi.
Białorusini podczas protestu przeciwko reżimowi Alaksandra Łukaszenki
Białorusini podczas protestu przeciwko reżimowi Alaksandra ŁukaszenkiFoto: PAP/EPA/STR
belarus EN 1200 .jpg
Białoruś: "marsz mądrości" zablokowany przez milicję. Kilkudziesięciu zatrzymanych

- W ostatnich miesiącach pokazali Państwo całemu światu, co oznacza nie poddawać się. Bronili Państwo swoich praw i nie rezygnowali z walki mimo bólu, cierpienia i strachu. Oddajemy Państwu cześć i honor za stawiany opór - powiedział szef Parlamentu Europejskiego David Sassoli. Podkreślił, że Unia ma moralny obowiązek wspierać Białorusinów w ich walce o wolność.

Posłuchaj
00:59 10799009_1.mp3 Białoruska opozycja laureatem nagrody PE im. Sacharowa - relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

Czytaj także:

epa08867928 (1) (1).jpg
Szef MSZ: potrzeba sankcji wobec firm białoruskich wspierających reżim

Zjednoczeni przeżywamy nasz strach dzień po dniu, tydzień po tygodniu, miesiąc po miesiącu. Fotografia pokazana w Parlamencie Europejskim przedstawiająca kobietę ubraną na biało, klęczącą przed szpalerem milicjantów to nie scena z filmu wojennego to pokojowa Białoruś 2020 r. Zatrzymani ludzie oznaczani różnymi kolorami, by policjanci wiedzieli, jak mocno można bić, to też pokojowa Białoruś 2020 r. I to wszystko w sercu Europy - powiedziała Swiatłana Cichanouska, jedna z liderek białoruskiej opozycji.

To trzecia nagroda dla przedstawicieli Białorusi, która przez europarlament przyznawana jest od 1988 r. W 2004 r. nagrodę otrzymało Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy, dwa lata później laureatem nagrody im. Sacharowa został jeden z liderów opozycji Alaksandr Milinkiewicz.

pb

Zobacz także

Zobacz także