more_horiz
Wiadomości

Tragiczna sytuacja w Sudanie Południowym. Pomaga Polska Akcja Humanitarna

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 15:17
Niemal połowie mieszkańców Sudanu Południowego grozi głód - oceniają międzynarodowe organizacje pomocowe. O pomoc w dostarczeniu żywności apeluje ONZ, a zbiórkę dla Sudańczyków rozpoczęła Polska Akcja Humanitarna.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: MOHAMED NURELDIN ABDALLAHArchiwum/Reuters

RŚA forum 1200.jpg
"Polacy nie zgłosili chęci wcześniejszego powrotu do kraju". MSZ monitoruje sytuację w RŚA

Powodem głodu w Sudanie Południowym są trwające od siedmiu lat walki etniczne. W ostatnich miesiącach sytuację dodatkowo pogorszyły katastrofalne powodzie oraz epidemia koronawirusa. Międzynarodowe organizacje szacują, że głodem zagrożonych jest w sumie 6,5 miliona osób, a wśród nich milion to dzieci. - Poziom głodu i niedożywienia mieszkańców jest absolutnie rekordowy - mówi rzecznik Polskiej Akcji Humanitarnej Rafał Grzelewski.

Posłuchaj
00:50 10845034_1.mp3 Sudan Południowy - PAH pomaga podczas klęski głodu. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR) 

Polska organizacja jest obecna na miejscu od 15 lat i zbiera teraz pieniądze, by kupić głodującym żywność. - Nasi pracownicy są w terenie, pomagają mieszkańcom. To, do ilu osób uda się nam dotrzeć, zależy od przekazanych nam pieniędzy, dlatego apelujemy o wsparcie naszej specjalnej zbiórki na stronie internetowej - dodał Rafał Grzelewski. Szczegóły zbiórki Polskiej Akcji Humanitarnej można znaleźć na stronie internetowej organizacji www.pah.org.pl

Pomoc dla Sudanu Południowego zwiększyły agendy ONZ, ale nie są one w stanie dostarczyć żywności do najbardziej potrzebujących z powodu trwających tam walk plemiennych.

Sudan Południowy to najmłodsze państwo świata, które powstało 9 lat temu po oderwaniu się od Sudanu. Jest też jednym z najbiedniejszych krajów na globie. Od czasu uzyskania niepodległości toczą się tam walki różnych grup etnicznych.

dn

Zobacz także

Zobacz także