"Polacy nie zgłosili chęci wcześniejszego powrotu do kraju". MSZ monitoruje sytuację w RŚA
Powodem głodu w Sudanie Południowym są trwające od siedmiu lat walki etniczne. W ostatnich miesiącach sytuację dodatkowo pogorszyły katastrofalne powodzie oraz epidemia koronawirusa. Międzynarodowe organizacje szacują, że głodem zagrożonych jest w sumie 6,5 miliona osób, a wśród nich milion to dzieci. - Poziom głodu i niedożywienia mieszkańców jest absolutnie rekordowy - mówi rzecznik Polskiej Akcji Humanitarnej Rafał Grzelewski.
00:50 10845034_1.mp3 Sudan Południowy - PAH pomaga podczas klęski głodu. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
Polska organizacja jest obecna na miejscu od 15 lat i zbiera teraz pieniądze, by kupić głodującym żywność. - Nasi pracownicy są w terenie, pomagają mieszkańcom. To, do ilu osób uda się nam dotrzeć, zależy od przekazanych nam pieniędzy, dlatego apelujemy o wsparcie naszej specjalnej zbiórki na stronie internetowej - dodał Rafał Grzelewski. Szczegóły zbiórki Polskiej Akcji Humanitarnej można znaleźć na stronie internetowej organizacji www.pah.org.pl
Pomoc dla Sudanu Południowego zwiększyły agendy ONZ, ale nie są one w stanie dostarczyć żywności do najbardziej potrzebujących z powodu trwających tam walk plemiennych.
Sudan Południowy to najmłodsze państwo świata, które powstało 9 lat temu po oderwaniu się od Sudanu. Jest też jednym z najbiedniejszych krajów na globie. Od czasu uzyskania niepodległości toczą się tam walki różnych grup etnicznych.
dn