more_horiz
Wiadomości

Opóźnienia w dostawach szczepionki Pfizera. Firma zapewnia, że zwiększy moc produkcyjną

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2021 14:59
Koncern farmaceutyczny Pfizer przekazał Komisji Europejskiej, że dostawy szczepionek przeciw Covid-19 w tym tygodniu są ograniczone, ale w przyszłym tygodniu wrócą do normalnego poziomu - poinformował w czwartek na konferencji w Brukseli rzecznik KE Stefan De Keersmaecker.
Zdj ilustracyjne
Zdj ilustracyjneFoto: PAP/EPA/CLAUS FISKER

- W tym tygodniu obserwujemy ograniczenia w dostawach. W przyszłym tygodniu dostawy będą na poziomie 100 proc. - powiedział. Dodał, że w najbliższych tygodniach różnica wynikająca z obecnego ograniczenia dostaw zostanie dostarczona do państw członkowskich.

- Dostawy to sprawa rozwiązywana między firmą a państwami członkowskim. Komisja Europejska zawarła kontrakt ramowy, ale zakupy i dostawy to kwestia bilateralna między firmą a krajem członkowskim - zaznaczył De Keersmaecker.

Czytaj także:

Przewodnicząca KE zabrała głos 

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen skomentowała w środę ewentualne opóźnienia w dostawach szczepionek Pfizer/BioNTech.

- W ostatni piątek byliśmy zaskoczeni oświadczeniem ze strony Pfizer/BioNTech, że będzie opóźnienie. Natychmiast zadzwoniłam do prezesa Pfizera. Wytłumaczyłam mu, że to wyjątkowo ważne, żebyśmy dostali dawki zapisane w kontrakcie, ponieważ większość krajów członkowskich zaczęła szczepić (...), a cztery tygodnie później należy podać drugą dawkę. Jest to konieczność medyczna. To była bardzo bezpośrednia rozmowa - powiedziała szefowa KE podczas konferencji prasowej, pytana o ewentualne kroki prawne za opóźnienia w dostawach.

Czytaj także:
JABŁOŃSKI 1200 FREE.jpg
"Pewne mechanizmy wymagają naprawy, reform". Paweł Jabłoński o UE i sprawie braku szczepionek

- Potem nadeszła korekta w komunikacie prasowym. Polegam na tym, co (przedstawiciele Pfizera) oświadczyli publicznie w ostatni piątek. Pacta sunt servanda (umów należy dotrzymywać - red.). Mamy kontrakt i potrzebujemy tych szczepionek teraz - dodała, nie odpowiadając jednak, czy KE jest gotowa sięgnąć po instrumenty prawne, gdyby do opóźnień mimo wszystko doszło.

W piątek koncerny farmaceutyczne Pfizer i BioNTech podały, że opracowały plan, który pozwoli na zwiększenie mocy produkcyjnych w Europie i zapewni znacznie więcej dawek szczepionki przeciw Covid-19 w drugim kwartale. Jak wyjaśniły, aby ten cel został osiągnięty, konieczne będzie tymczasowe zmniejszenie liczby dostarczanych dawek.

jbt

Zobacz także

Zobacz także