more_horiz
Wiadomości

KE: państwa mogą negocjować z producentami szczepionek, ale tylko spoza wspólnego portfolio

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 15:21
Rzecznik Komisji Europejskiej ds. zdrowia Stefan De Keersmaecker poinformował w piątek na konferencji prasowej, że państwa członkowskie UE mogą na własną rękę negocjować z producentami szczepionek przeciwko COVID-19, których nie obejmuje wspólne portfolio.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Andrey_Kuzmin
Premier morawiecki free flickr kprm-1200.jpg
"Wymuszone zmiany w polskim programie". Premier apeluje do KE ws. mniejszych dostaw szczepionek

- Celem naszej strategii szczepień jest wypracowanie wspólnie z krajami członkowskimi zdywersyfikowanego portfolio różnych szczepionek. W tym kontekście równoległe negocjacje z producentami szczepionek, z którymi już mamy umowy, czy je negocjujemy, są niedozwolone - tłumaczył rzecznik KE, odpowiadając na pytanie, czy podpisanie kontraktu przez Węgry z rosyjskim producentem szczepionki Sputnik V narusza zasady przyjęte przez Wspólnotę.

Czytaj również:

Można negocjować z innymi producentami

- Państwa członkowskie mogą jednak, jeśli takie jest ich życzenie, zacząć negocjacje, a nawet podpisać kontrakty z producentami szczepionek, których nie obejmuje nasza strategia szczepień - dodał.

Podkreślił jednak, że szczepionki, które zostały zakontraktowane przez KE mają gwarancję bezpieczeństwa i skuteczności. - Dlatego kładziemy nacisk na dokładne sprawdzenie tych szczepionek przez Europejka Agencję Leków (EMA) - zaznaczył De Keersmaecker.

jmo

Zobacz także

Zobacz także