more_horiz
Wiadomości

Porozumienie między USA a talibami. Biały Dom: dokonamy przeglądu umowy

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2021 01:20
"Stany Zjednoczone dokonają przeglądu porozumienia pokojowego osiągniętego z talibami w ubiegłym roku" - poinformował w oświadczeniu Biały Dom po rozmowie telefonicznej doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivana z jego afgańskim odpowiednikiem.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/EPA/M SADIQ
1200_Harris_Biden_Clarke_PAP_Forum.png
LGBT, aborcja, klimat, praworządność. Biden a lewicowi ideolodzy z jego otoczenia

Zgodnie z umową między Stanami Zjednoczonymi a talibami z lutego 2020 r. siły amerykańskie mają opuścić Afganistan do maja 2021 r. w zamian za gwarancje antyterrorystyczne ze strony talibów.

Czytaj także:

W ubiegłym tygodniu liczba wojsk amerykańskich w Afganistanie spadła do 2,5 tys., co stanowi najniższy poziom sił amerykańskich w tym kraju od 2001 r.

Jednak poziom przemocy w Afganistanie wzrósł, co przyspieszyło międzynarodowe wezwania do zawieszenia broni między rządem afgańskim a talibami.

1200_Biden_shutterstock.png
Polityka zagraniczna USA. Marek Stefan: nowa administracja położy nacisk na relacje z Niemcami

Przedstawiciele obu stron spotkali się na początku tego miesiąca na pierwszej sesji w ramach drugiej rundy rozmów pokojowych, podczas których oczekiwano omówienia spornych kwestii, takich jak zawieszenie broni i podział władzy.

Sullivan powiedział afgańskiemu doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Hamdullahowi Mohibowi, że przegląd oceni: "czy talibowie wywiązują się ze swoich zobowiązań do zerwania więzi z grupami terrorystycznymi, ograniczenia przemocy w Afganistanie i zaangażowania w znaczące negocjacje z rządem afgańskim i innymi zainteresowanymi stronami" - informuje Biały Dom.

W oświadczeniu Białego Domu Sullivan podkreślił, że Stany Zjednoczone będą wspierać proces pokojowy: "silnym regionalnym wysiłkiem dyplomatycznym", który będzie miał na celu pomoc obu stronom w osiągnięciu trwałego i sprawiedliwego porozumienia politycznego oraz trwałego zawieszenia broni.

***

Członkowie gabinetu Joe Bidena (opr. Maciej Zieliński/PAP) Członkowie gabinetu Joe Bidena (opr. Maciej Zieliński/PAP)

pb

Zobacz także

Zobacz także