Białoruś: dziennikarz Biełsatu zwolniony z aresztu. Jest objęty śledztwem ws. "rehabilitacji nazizmu"
Dziennikarz i aktywista społeczny z Grodna Paweł Mażejka został po 72 godzinach wypuszczony z aresztu, jednak postępowanie karne w jego sprawie jest kontynuowane. Dotyczy ono "podżegania do nienawiści" i "rehabilitacji nazizmu". Z tego samego artykułu co białoruski działacz i dziennikarz sądzeni są też polscy działacze, aresztowani w tym tygodniu w Grodnie.
2021-03-29, 20:32
Powiązany Artykuł
![szuszkiewicz 1200 free.jpg](http://static.prsa.pl/images/e42194b8-b298-439e-845d-21b4206529a9.jpg)
Szuszkiewicz: Łukaszenka jest nie tylko antypolski, ale i antybiałoruski. Jako rosyjski satelita niszczy Dzień Wolności
Białoruskiego dziennikarza i działacza społecznego Pawła Mażejkę zatrzymano w piątek, a w poniedziałek został wypuszczony – poinformowało Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy (BAŻ). Nie zażądano od niego podpisania dokumentów o zakazie opuszczania miejsca zamieszkania.
Według BAŻ Mażejkę wypuszczono, bo "znikły przesłanki do jego zatrzymania".
Sprawę karną wobec Pawła Mażejki oraz malarza Alesia Puszkina wszczęła prokuratura w Grodnie w piątek. Dotyczy ona rzekomych działań na rzecz "rehabilitacji nazizmu".
- Białoruski politolog dr Waler Karbalewicz: antypolska kampania zaczęła się już po wyborach prezydenckich, konflikt eskaluje
- Śledczy oskarżyli Swiatłanę Cichanouską o organizowanie "aktów terroru"
Z tego samego artykułu, który mówi o "podżeganiu do nienawiści", sprawę karną mają aktywiści Związku Polaków na Białorusi – Andżelika Borys, Andrzej Poczobut, Irena Biernacka i Maria Tiszkowska. Jest on zagrożony karą od pięciu do 12 lat pozbawienia wolności.
Powiązany Artykuł
![białoruś 1200 Protest Mińsk free białoruś](http://static.prsa.pl/images/54a14a40-dc7f-496f-81b6-940a65b8445d.jpg)
"Reżim czuje zwierzęcy strach, wie, że ryzykuje". Białoruski publicysta o akcji antypolskiej
- 17 września świętem reżimu w Mińsku? Białoruski politolog: ten plan ma antypolski i antyzachodni charakter
- Białoruski politolog: Łukaszenka próbuje połączyć zwolenników protestów z nazizmem
Portret partyzanta
Jak wyjaśniono w komunikacie prokuratury, chodzi o portret antysowieckiego partyzanta Jauhiena Żychara, który namalował Puszkin, a Mażejka umieścił na wystawie w Centrum Życia Miejskiego, którym kieruje.
Według śledczych bohater portretu był szkolony przez Abwehrę, "stał na czele oddziału z byłych policjantów kolaborujących z III Rzeszą i innych zdrajców". Jego grupa działała przez 9 lat, od 1946 roku i zajmowała się atakami na przedstawicieli władzy radzieckiej.
REKLAMA
W komunikacie wskazano, że Puszkin opisywał podczas wystawy Żychara jako człowieka z białoruskiego ruchu oporu, który walczył z bolszewikami, "czym wychwalał i usprawiedliwiał jego działania”\".
Centrum Życia Miejskiego działa w Grodnie od 2016 roku i organizuje wydarzenia społeczne i kulturalne.
Mażejka to dziennikarz, m.in. współpracujący z Biełsatem i działacz społeczny.
Aleś Puszkin nie został – jak dotąd – zatrzymany. W piątek, już wiedząc o postępowaniu karnym, wrócił na Białoruś z Kijowa. Formalnie przez 10 dni powinien przebywać na samoizolacji. W jego domu i pracowni przeprowadzono rewizję, podobnie jak w mieszkaniu Mażejki.
REKLAMA
Śledztwo prokuratury
W czwartek należący do Zarządu Głównego ZPB Poczobut, Biernacka i Tiszkowska zostali zatrzymani przez milicję w ramach sprawy karnej. Prezes ZPB Andżelika Borys została zatrzymana dwa dni wcześniej w związku ze sprawą o "organizację nielegalnej imprezy masowej", za jaką władze uznały doroczny jarmark Kaziuki. Nazajutrz otrzymała wyrok 15 dni aresztu.
Cała czwórka została objęta postępowaniem karnym, o którym w czwartek poinformowała prokuratura generalna. Dotyczy ono podżegania do nienawiści na tle narodowościowym i "rehabilitacji nazizmu".
Wskazany przez prokuraturę artykuł kodeksu karnego Białorusi (punkt 3 art. 130) jest zagrożony karą pozbawienia wolności od pięciu do 12 lat. Mówi on o "celowych działaniach, mających na celu podżeganie do wrogości na tle rasowym, narodowościowym, religijnym lub innym socjalnym". Chodzi o działania, którym "towarzyszy przemoc" lub które są popełnione przez osoby sprawujące oficjalne funkcje. Punkt 3 dotyczy powyższych działań realizowanych przez grupę osób lub prowadzących do nieumyślnego spowodowania śmierci lub innych ciężkich konsekwencji.
ZPB to największa na Białorusi organizacja mniejszości polskiej. W 2005 r. władze w Mińsku pozbawiły ją rejestracji. Do celów statutowych działalności ZPB należy pielęgnowanie polskości, krzewienie polskiej kultury, nauka języka i pielęgnowanie miejsc pamięci.
REKLAMA
10 marca prokuratura w Brześciu wszczęła sprawę karną wobec tamtejszej działaczki polskiej i dyrektorki szkoły języka polskiego Anny Paniszewej. Również dotyczy ono rzekomej "rehabilitacji nazizmu". Paniszewa przebywa w areszcie.
IAR/PAP/
REKLAMA