more_horiz
Wiadomości

"Pozostajemy w pełni oddani sprawie". UE deklaruje wsparcie dla Syrii

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 17:00
Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell zaapelował o hojne wsparcie dla Syrii, pogrążonej w wojnie domowej od 2011 r. i kryzysie humanitarnym. - Przesłanie Unii Europejskiej jest jasne - pozostajemy w pełni oddani sprawie Syrii i będziemy wspierać jej naród - podkreślił.
Josep Borrell, wysoki przedstawiciel UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa
Josep Borrell, wysoki przedstawiciel UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwaFoto: PAP/EPA/Francisco Seco/POOL
mid-epa09071739 (1).jpg
10. rocznica wybuchu konfliktu w Syrii. Prof. Boćkowski: nie ma szans na normalizację sytuacji

Deklaracje dotyczące pomocy są składane dziś podczas konferencji donatorów pod auspicjami Unii Europejskiej i ONZ. Organizowana jest ona po raz piąty, ale w tym roku z powodu pandemii odbywa się w formie wirtualnej.

Czytaj także:

Szef unijnej dyplomacji, otwierając konferencję, mówił o dramacie 13 mln osób, które musiały uciekać ze swoich domów z powodu wojny i ponad pięciu milionach uchodźców, którzy znaleźli schronienie w obozach w krajach sąsiadujących.

Posłuchaj
00:25 10990474_1.mp3 Borrell apeluje o hojne wsparcie dla Syrii podczas konferencji darczyńców (IAR)
Uchodźcy Syria free 1200 shutterstock.jpg
Niepokojące wnioski raportu dot. Syrii. Kolejnych 6 milionów osób straci dach nad głową

- Pandemia jeszcze bardziej pogorszyła już i tak tragiczną sytuację. Apeluję o hojne oferty podczas dzisiejszej konferencji, byśmy mogli choć trochę złagodzić cierpienie Syryjczyków. Przesłanie Unii Europejskiej jest jasne - pozostajemy w pełni oddani sprawie Syrii i będziemy wspierać jej naród - dodał Josep Borrell.

Poinformował, że Komisja Europejska, wzorem lat poprzednich, zadeklarowała wsparcie z unijnego budżetu w wysokości 560 mln euro.

W tegorocznej konferencji biorą udział przedstawiciele 50 krajów i prawie 30 organizacji regionalnych i międzynarodowych.

pb

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także