more_horiz
Wiadomości

Niemcy chcą odesłać uchodźców do Grecji. Zapewniają, że zapłacą za ich utrzymanie

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 16:02
Niemiecki rząd oferuje Grecji pokrycie kosztów związanych z pobytem uchodźców. Celem jest odesłanie tam z powrotem osób ubiegających się o azyl w Niemczech. Co miesiąc do Republiki Federalnej przybywa około 1000 uchodźców, którym już udzielono w Grecji azylu.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: shutterstock/Jazzmany

W rozmowie z magazynem "Welt am Sonntag" federalne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało, że "Grecji zaoferowano wsparcie odpowiedniego zakwaterowania i opieki dla osób uprawnionych do ochrony, które mają zostać odesłane z Niemiec".

1200_Syria_uchodźcy_shutterstock.jpg
Dania odbiera pozwolenia na pobyt uchodźcom z Syrii. "Ta polityka jest okrutna"

Republika Federalna "byłaby w stanie bardzo szybko udzielić odpowiedniego wsparcia, gdy tylko rząd grecki je zaakceptuje". Chodzi tu między innymi o wynajem greckich hoteli dla uchodźców sprowadzonych z Niemiec, jak dowiedział się "Welt am Sonntag".

Migracje z Grecji do Niemiec


Nawet 1000 uchodźców co miesiąc przybywa do Republiki Federalnej. Otrzymali oni azyl już wcześniej, w Grecji, w celu złożenia nowych wniosków. Nie są one odsyłane, głównie dlatego, że według niemieckich sądów grozi im w Grecji nieodpowiednia opieka, a nawet bezdomność. Ateny oficjalnie temu zaprzeczają. Od początku 2020 roku do dziś tylko cztery osoby zostały przekazane do Grecji.

Poprawa opieki w Grecji jest obecnie jedynym sposobem reagowania na dalszą migrację, pisze "Welt am Sonntag".

Uchodźcy Syria free 1200 shutterstock.jpg
Niepokojące wnioski raportu dot. Syrii. Kolejnych 6 milionów osób straci dach nad głową

"Zgodnie z obowiązującym prawem unijnym uchodźcy mogą jeździć do innych państw członkowskich po uzyskaniu uznania ich statusu - jeśli nie zamierzają pozostać tam dłużej niż 90 dni w okresie sześciu miesięcy. Ta sytuacja prawna, która zachęca do nadużyć, jest wykorzystywana przez wielu uchodźców do ponownego ubiegania się o azyl w Niemczech" - zauważa gazeta.

Niemieckie pieniądze


"Welt am Sonntag" zauważa, że "niemiecka oferta przejęcia kosztów związanych z uznanymi uchodźcami wpisuje się w długą serię środków wsparcia dla Grecji. Od 2016 r. z puli UE na zakwaterowanie migrantów i procedury azylowe przeznaczono ponad 3,3 mld euro. To więcej niż jakikolwiek inny kraj na świecie otrzymał w przeliczeniu na przyjętą osobę. Niemcy są najważniejszym darczyńcą UE i pomagają również dwustronnie, na przykład poprzez Niemiecką Federalną Agencję Pomocy Technicznej przy budowie obozów na wyspach lub poprzez zapewnienie prawie dwóch trzecich urzędników ds. azylu wysyłanych do Grecji z UE".

Niemieckie pieniądze płyną już także do finansowanego przez UE programu Helios dla uchodźców uznanych w Grecji. Program oferuje dopłaty do czynszu i pomoc w znalezieniu pracy. "Ponieważ to wszystko nie wystarcza, z Berlina nadchodzi teraz nowa oferta dwustronnego finansowania".

as

Zobacz także

Zobacz także