more_horiz
Wiadomości

Między Ukrainą i Rosją toczy się wojna - tak uważa ponad 70 proc. Ukraińców

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2021 15:41
Większość - 71 proc. - Ukraińców uważa, że między Ukrainą i Rosją toczy się wojna - wynika z zaprezentowanych w środę w Kijowie rezultatów sondażu przeprowadzonego przez Centrum Razumkowa i fundację Demokratyczni Inicjatywy.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Anastasiia Rodion/shutterstock

Na wschodzie kraju takie zdanie ma 48 proc. ankietowanych, a na zachodzie - 91 proc. - podała agencja Interfax-Ukraina.

Czytaj także:
Wołodymyr Zełenski 1200.jpg
Prezydent Ukrainy chce uderzyć w oligarchów. Zaproponował ustawę, która osłabi ich wpływy

Zgodnie z badaniem większość Ukraińców (53,5 proc.) określa konflikt w Donbasie jako rosyjską agresję przeciwko Ukrainie z wykorzystaniem miejscowych bojowników. Odsetek osób podzielających taką opinię wzrósł w ciągu ostatniego 1,5 roku.

15 proc. ankietowanych uważa, że wydarzenia w Donbasie to wewnętrzny konflikt na Ukrainie, w którym jedna ze stron jest wspierana przez Rosję. 13 proc. twierdzi, że jest to wojna Rosji z Zachodem na terytorium Ukrainy. W ocenie 7 proc. uczestników badania jest to wewnętrzny konflikt na Ukrainie.

W przeprowadzonym w maju badaniu uczestniczyło 2020 osób powyżej 18. roku życia ze wszystkich regionów Ukrainy będących pod kontrolą władz w Kijowie. Błąd statystyczny nie przekracza 2,3 proc.

Czytaj także:

Napięta sytuacja

Czytaj także:
ue ukraina free 1200.jpg
Paweł Bobołowicz: istnieje niebezpieczeństwo, że Ukraińcy uznają, iż są niechciani przez Zachód

Konflikt zbrojny w Donbasie wybuchł po zwycięstwie prozachodniej rewolucji w Kijowie, która doprowadziła do obalenia na początku 2014 roku ówczesnego prorosyjskiego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza.

Wiosną tamtego roku wspierani przez Rosję rebelianci proklamowali w Donbasie dwie samozwańcze republiki ludowe - Doniecką i Ługańską. Walki między siłami ukraińskimi a rebeliantami pochłonęły - jak się ocenia - ponad 13 tys. śmiertelnych ofiar.

W środę do obwodu donieckiego w Donbasie udał się prezydent Wołodymyr Zełenski. Jego biuro zapowiedziało, że szef państwa spotka się tam z pełniącymi służbę wojskowymi.

jbt

Zobacz także

Zobacz także