more_horiz
Wiadomości

Rusza największa sprawa karna w historii Francji. To proces zamachowców z Paryża

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 09:39
Rozpoczyna się proces 20 oskarżonych o współudział w atakach terrorystycznych z 13 listopada 2015 r. w Paryżu. To największy proces karny w historii Francji. Zamach w stolicy był najkrwawszym w tym kraju od czasu II wojny światowej. Jego skutkiem było wprowadzenie pierwszego stanu wyjątkowego od 1961 r.
W zamachach w Paryżu w 2015 r. zginęło 130 osób.
W zamachach w Paryżu w 2015 r. zginęło 130 osób. Foto: PAP/EPA/IAN LANGSDON

Specjalny sąd przysięgłych w Paryżu będzie sądził oskarżonych o współudział w zamachach, w tym Salaha Abdeslama, jedynego żyjącego członka grupy kierowanej przez terrorystów Państwa Islamskiego (IS), którzy 13 listopada 2015 r. zabili 130 osób i ranili ponad 350 w Paryżu i pobliskim Saint-Denis.

Ataki rozpoczęły się około godz. 21. W krótkich odstępach czasu doszło do trzech eksplozji i sześciu strzelanin. Eksplozje miały miejsce przy Stade de France w północnej części Saint-Denis pod Paryżem. Najkrwawszy atak miał miejsce w klubie Bataclan, gdzie zamachowcy wzięli zakładników i starli się z policją. 

zolnierze usa 1200.jpg
"Ostatnie ataki wymuszają współpracę między USA a talibami". Kugiel o sytuacji w Afganistanie

Zamachowcy-samobójcy wysadzili się w powietrze przy stadionie Stade de France, ostrzelali z broni maszynowej tarasy sześciu restauracji i kawiarni w 10. i 11. dzielnicy stolicy oraz dokonali masakry w klubie muzycznym Bataclan.

Państwo Islamskie 14 listopada przyznało się do udziału w atakach. Ówczesny prezydent Francji Francois Hollande nazwał ataki "aktem wojny" i wprowadził stan wyjątkowy.

Czytaj więcej:

To największy proces karny, jaki kiedykolwiek zorganizowano we Francji. Akt oskarżenia ma 348 stron. Zeznawać mają eksperci, funkcjonariusze, politycy, a nawet były prezydent Hollande. Wyrok spodziewany jest 24 lub 25 maja 2022 r.

Akt oskarżenia skupia się m.in. na genezie zamachów. "Według informacji zebranych przez służby francuskie i zagraniczne Państwo Islamskie utworzyło w 2014 roku strukturę wyznaczoną do planowania i organizowania zamachów terrorystycznych za granicą" – napisano.

nj

Zobacz także

Zobacz także