more_horiz
Wiadomości

Polka pośmiertnie odznaczona przez Litwę. Ratowała Żydów w czasie II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 17:02
Polka, Jadwiga Dudziec, znalazła się wśród uhonorowanych dziś Krzyżem Ratowania Ginących, przyznawanym przez prezydenta Litwy Gitanasa Nausedę. Litewskie odznaczenie państwowe nadane zostało jej pośmiertnie. Odebrał je krewny Jadwigi Dudziec, Lucjan Zubko.
Odznaczenie z rąk prezydenta Litwy Gitanasa Nauseda odebrał krewny śp. Dudziec Lucjan Zubko
Odznaczenie z rąk prezydenta Litwy Gitanasa Nauseda odebrał krewny śp. Dudziec Lucjan ZubkoFoto: Twitter/PL in Lithuania

yad vasehm free shutt 1200 .jpg
Ambasador RP w Irlandii: ratowanie Żydów przez Polaków nie jest żadnym mitem

Krzyże Ratowania Ginących nadawane są osobom, które ratowały Żydów podczas drugiej wojny światowej. Jadwiga Dudziec znalazła się wśród 37 innych ludzi, którzy zostali odznaczeni na wniosek Państwowego Muzeum Żydowskiego im. Gaona w Wilnie. Krzyże przyznawane są w związku z Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa Litewskich Żydów, który jest obchodzony 23 września.

Jadwiga Dudziec urodziła się w 1912 roku we wsi Jawory koło Ostrołęki. Po skończeniu prywatnego seminarium nauczycielskiego w Warszawie rozpoczęła pracę w miejscowości Oszmiana, która obecnie znajduje się na Białorusi, ale wówczas leżała w granicach województwa wileńskiego. Po przeprowadzce do Wilna studiowała na Uniwersytecie Stefana Batorego.


Posłuchaj
00:47 11294246_1.mp3 Polka wśród uhonorowanych litewskim odznaczeniem za ratowanie Żydów podczas wojny (IAR)

 

Pomagała Żydom

W czasie II wojny światowej aktywnie walczyła w szeregach Armii Krajowej i pomagała wileńskim Żydom. Przewoziła broń i dokumenty żydowskich partyzantów oraz współpracowała z Żydowską Organizacją Bojową. W jej mieszkaniu miały miejsce spotkania ruchu oporu młodzieży żydowskiej. W 1944 roku podczas walk o Wilno w ramach operacji "Ostra Brama" pocisk ugodził ją w nogę i wdało się zakażenie. Zmarła kilka dni później. Jadwiga Dudziec pochowana została na cmentarzu na Nowej Rossie.

W 1999 roku Jadwiga Dudziec otrzymała tytuł Sprawiedliwej wśród Narodów Świata, a dwa lata temu prezydent Andrzej Duda odznaczył ją Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za pomoc Żydom.

pkur

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także