more_horiz
Wiadomości

80. rocznica sformowania Armii Andersa. O 17.00 uroczystości na Monte Cassino

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 03:59
Na Polskim Wojennym Cmentarzu pod Monte Cassino oddany zostanie hołd poległym i walczącym o wzgórze. Uroczystość, która rozpocznie się o 17.00, jest częścią obchodów 80. rocznicy sformowania armii generała Władysława Andersa. W uroczystości, wezmą udział ostatni weterani 2. Korpusu Polskiego, weterani walk o niepodległość, a także przedstawiciele Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (UdsKiOR).
Polski Cmentarz Wojenny na Monte Cassino
Polski Cmentarz Wojenny na Monte CassinoFoto: Shutterstock/Brzostowska
Posłuchaj
00:55 Monte Cassino IAR.mp3 Na Polskim Wojennym Cmentarzu pod Monte Cassino oddany zostanie hołd poległym i walczącym o wzgórze. Relacja Witolda Banacha (IAR)

Powstanie Armii Polskiej na Wschodzie, która została przemianowana w 1943 roku na 2. Korpus Polski, było możliwe dzięki układowi Sikorski-Majski z 30 lipca 1941 roku, który zakładał, że polskie oddziały zostaną stworzone ze zwolnionych na mocy amnestii mieszkańców Kresów Wschodnich, którzy trafili do sowieckiej niewoli po agresji Armii Czerwonej na Polskę we wrześniu 1939 roku.

Piedimonte IAR-1200.jpg
W Piedimonte San Germano uczczono żołnierzy Armii Andersa. W 1944 roku wyzwolili to miasto

"Łza się zakręci"

Szef UdsKiOR Jan Józef Kasprzyk wyjaśnił, że uroczystość na Polskim Wojennym Cmentarzu pod Monte Cassino, gdzie spoczywa również generał Władysław Anders, jest szczególnie ważna dla weteranów. - Wyprawa do Italii jest spełnieniem marzeń weteranów, którzy w zeszłym roku chcieli pojechać do Włoch na 50. rocznicę śmierci generała Władysława Andersa. Nie było to możliwe z uwagi na obostrzenia wynikające ze stanu pandemicznego. W tym roku realizujemy tę prośbę weteranów 2. Korpusu Polskiego, którzy chcą zameldować się jeszcze raz u swojego dowódcy, który spoczywa wśród żołnierzy poległych na Monte Cassino - mówił.

Posłuchaj
00:26 Kasprzyk IAR.mp3 Jan Józef Kasprzyk: uroczystość jest szczególnie ważna dla weteranów (IAR)

Czytaj również:

W uroczystościach weźmie udział między innymi kapitan Władysław Dąbrowski, który w składzie 15. Pułku Ułanów Poznańskich 5. Kresowej Dywizji Piechoty brał udział w walkach o Monte Cassino. Weteran podkreślił, że szczególnie odwiedzenie grobów kolegów spoczywających na cmentarzu u stóp wzgórza to dla niego niezwykle ważne wydarzenie. - Łza się zakręci, szczęśliwy jestem, że chociaż mogę odmówić te zdrowaśkę, aby spoczywali w pokoju. Z jednej strony żal mi tych poległych żołnierzy, ale z drugiej odczuwam wielką dumę, że my Polacy spełniliśmy swoje zadanie, że ci ludzie wywiezieni w tajgi sybirskie potem wrócili i pokonali ich, Niemców w tym klasztorze - zaznaczył.

Posłuchaj
00:25 Żołnierz IAR.mp3 Kpt. Władysław Dąbrowski: szczególnie odwiedzenie grobów kolegów jest niezwykle ważne (IAR)

Wcześniejsze uroczystości

Rzym PAP-1200.jpg
"Piłsudski wychował to pokolenie". Rzymskie obchody 80. rocznicy powstania Armii Andersa

Wcześniej, o godz. 10.00, odbędzie się ceremonia złożenia kwiatów przy pomniku 3. Dywizji Strzelców Karpackich oraz - o 11.00 - przed pomnikiem Generała Władysława Andersa, który stoi w Cassino.

Wzgórze Monte Cassino i znajdujący się na jego szczycie klasztor Benedyktynów zostały zdobyte po kilkudniowych walkach rankiem 18 maja 1944 roku. Wtedy żołnierze 12. Pułku Ułanów Podolskich zatknęli na szczycie zaciekle bronionej przez Niemców góry biało-czerwony proporzec. Zdobycie masywu Monte Cassino, a niedługo potem Piedimonte miało ogromne znacznie strategiczne. Masyw, którego bronili Niemcy, leży nad drogą w dolinie Liri, która prowadziła wtedy do Rzymu. Zdobycie wzgórz otwierało tę drogę wojskom alianckim idącym na Rzym.

W walkach o Monte Cassino i Piedimonte, które trwały 13 dni, zginęło 923 żołnierzy, a blisko 3 tysiące zostało rannych.

jmo

Zobacz także

Zobacz także