more_horiz
Wiadomości

Somalia: eksplozja samochodu-pułapki obok pałacu prezydenta. W samobójczym zamachu zginęło 8 osób

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2021 13:36
Osiem osób zginęło w wybuchu samochodu-pułapki, do którego doszło w pobliżu pałacu prezydenckiego w stolicy Somalii Mogadiszu. Kilkanaście osób zostało rannych.
Miejsce samobójczego zamachu w Mogadiszu 25 września
Miejsce samobójczego zamachu w Mogadiszu 25 wrześniaFoto: FORUM/ FEISAL OMAR/ Reuters

Czytaj także:
Kenia ubóstwo bieda Afryka dzieci 1200.jpg
Polska Akcja Humanitarna: mieszkańcy 20 państw żyją w skrajnym ubóstwie i głodzie

Świadkowie mówią o zamachowcu-samobójcy, który zdetonował ładunek wybuchowy przed zatłoczonym punktem kontrolnym przy wjeździe do dzielnicy rządowej Villa Somalia.

Do zamachu przyznała się związana z Al-Kaidą grupa Asz-Szabab, która usiłuje obalić rząd i zaprowadzić w kraju prawo koraniczne.

Ugrupowanie to przygotowało w połowie czerwca zamach na bazę wojskową w Mogadiszu, w którym zginęło 15 osób. Był to jeden z najkrwawszych ataków terrorystycznych w ostatnich latach w stolicy Somalii, regularnie atakowanej przez dżihadystów z Asz-Szabab.

Ataki te są często wymierzone w cele związane z bezpieczeństwem (punkty kontrolne oraz bazy wojskowe i policyjne), a także w obiekty rządowe.

Czytaj także:

Somalia przygotowuje się obecnie do wyborów prezydenckich. W celu zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom wczoraj podpisano porozumienie w sprawie rozlokowania w kraju sił pokojowych złożonych z wojsk państw afrykańskich.

Krwawe ataki w Somalii

Somalia jest pogrążona w krwawej wojnie domowej od 1991 roku. Choć ekstremiści ponieśli w ostatnich latach straty i zostali wyparci na prowincję przez siły zbrojne misji Amisom, działającej pod egidą Unii Afrykańskiej, to ich ugrupowanie nadal przeprowadza krwawe ataki w wielu rejonach Somalii, w tym w stolicy.

Ugrupowanie Asz-Szabab zostało wpisane na listę organizacji terrorystycznych przez Australię, Kanadę, Norwegię, Szwecję, Wielką Brytanię, USA oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie

IAR/PAP/in./


Zobacz także

Zobacz także