more_horiz
Wiadomości

Niemcy: negocjacje Zielonych i FDP ws. utworzenia rządu. Dobra atmosfera i niewątpliwe różnice

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2021 17:16
Pięć dni po wyborach do Bundestagu czołowi przedstawiciele Zielonych i FDP (Wolnej Partii Demokratycznej) ponownie podjęli rozmowy na temat wspólnego udziału w nowym rządzie federalnym. Po spotkaniu mówiono o dobrej atmosferze rozmów, ale też podkreślono, że istnieją "niewątpliwe różnice" - informuje w piątek telewizja ARD.
Annalena Baerbock z Zielonych i Christian Lindner z FDP
Annalena Baerbock z Zielonych i Christian Lindner z FDPFoto: EPA/Filip Singer

Trzeba dostrzec, że "obie partie opowiadają się za zmianami, ale niekoniecznie za tymi samymi zmianami" - podkreślił po spotkaniu współlider Zielonych Rober Habeck.

shutterstock bundestag free 1200
"Możliwa ostrzejsza retoryka wobec Chin i Rosji". Ekspert o możliwościach nowego rządu Niemiec

Lider FDP Christian Lindner powiedział, że proces zmierzający do ewentualnego wspólnego udziału w rządzie "rozpoczął się w dobrej atmosferze", ale nie został jeszcze zakończony. Mówił o "wielkiej wspólnej odpowiedzialności". Istnieją jednak "niewątpliwe różnice" między stronami, na przykład w dziedzinie ochrony klimatu i finansów.

Czytaj także:

Była to już druga runda wstępnych konsultacji Zielonych z liberałami. Przywódcy partyjni rozpoczęli rozmowy we wtorek. Od niedzieli SPD jako zwycięzca wyborów oraz chadecja CDU/CSU będą prowadzić rozmowy z mniejszymi partiami. Oba ugrupowania szukają sojuszu z Zielonymi i FDP. W wyborach do Bundestagu najsilniejszą partią okazała się SPD z wynikiem 25,7 procent. Unia CDU/CSU natomiast spadła do historycznie najniższego poziomu 24,1 procent.

mid-epa09491181-2.jpg
"Wszystko rozbiło się o personalia". Olga Doleśniak-Harczuk o wyborach w Niemczech

Kandydat SPD na kanclerza Olaf Scholz wyraził w piątek przekonanie, że dojdzie do sojuszu SPD z Zielonymi i FDP.

- Jestem optymistą" - powiedział tygodnikowi "Spiegel".

Scholz wierzy, że taka koalicja "może odnieść sukces".

fc

Zobacz także

Zobacz także