more_horiz
Wiadomości

Niger: atak na przedstawiciela władz państwowych. Sześciu żołnierzy zginęło w zasadzce

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 03:05
W pułapce zastawionej na kolumnę wiozącą szefa administracji departamentu Bankilare w regionie Tillaberi zginęło 6 żołnierzy Gwardii Narodowej, którzy zapewniali ochronę prefekta.  Trzech żołnierzy jest rannych. Sam prefekt nie ucierpiał - przekazał w środę gubernator Tillaberi.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Forum/ZOHRA BENSEMRA

forum-0634179814 (1).jpg
Somalia: eksplozja samochodu-pułapki obok pałacu prezydenta. W samobójczym zamachu zginęło 8 osób

Tidżani Ibrahim Katiella, gubernator Tillaberi, zaznaczył podczas rozmowy z dziennikarzami, że tego rodzaju atak na przedstawiciela władz państwowych, do jakiego doszło w środę, jest w regionie wydarzeniem bez precedensu.

W Tillaberi, który graniczy z Burkiną Faso oraz Mali i często jest nazywany "regionem trzech granic", dochodziło wcześniej do ataków na ludność cywilną, policjantów i wojskowych. Nasiliły się one z początkiem bieżącego roku. W nocy z niedzieli na poniedziałek w Petelkole - miejscowości oddalonej o 10 km od granicy z Burkiną Faso - doszło do kolejnego takiego ataku. Zginęło w nim trzech policjantów a kilku innych odniosło rany.

Czytaj także:

Oba te ataki - jak podkreśla AFP - zbiegły się w czasie z dwudniową wizytą prezydenta Nigru Mohameda Bazouma w stolicy Burkiny Faso, podczas której omawia on z prezydentem Rochem Markiem Christianem Kabore sposoby walki z ruchem dżihadystycznym w Afryce Subsaharyjskiej i zasady współpracy dwustronnej w tej dziedzinie.

Niger i inne kraje Sahelu od lat zmagają się z atakami dżihadystów mających związki z Al-Kaidą i Państwem Islamskim. Mimo międzynarodowych misji antyterrorystycznych z udziałem żołnierzy m.in. Francji i USA, a ostatnio również z Czadu, w ramach misji prowadzonej pod egidą Unii Afrykańskiej, stan bezpieczeństwa w regionie nie uległ poprawie.

kp

Zobacz także

Zobacz także