more_horiz
Wiadomości

Gruzja: Saakaszwili zgodził się na hospitalizację, ale nie zamierza kończyć głodówki

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 15:38
Były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili zgodził się na hospitalizację, jednak nie planuje zakończyć głodówki - poinformował jego lekarz. Saakaszwili po zatrzymaniu rozpoczął głodówkę protestacyjną w więzieniu w Rustawi; uważa się za więźnia politycznego.
Micheil Saakaszwili
Micheil SaakaszwiliFoto: Shutterstock/Paparazzza

- Micheil Saakaszwili jest gotowy, by przejść do szpitala. Wiadomo, nie dojdzie do tego dziś czy jutro. Może w sobotę, niedzielę (...) - powiedział lekarz, który odwiedził Saakaszwilego w więzieniu. Jego wypowiedź cytuje w czwartek gruziński portal apsny.ge.

1200.jpg
Ogromne manifestacje w Tbilisi. Dziesiątki tysięcy ludzi domagają się uwolnienia Saakaszwilego

Jak dodał lekarz, hospitalizacja nie oznacza, że Saakaszwili zakończy głodówkę. - Przejrzałem jego badania, niektóre są lepsze, niektóre gorsze - wskazał.

Dzień wcześniej adwokat Saakaszwilego oświadczył, że były prezydent zgodził się na "ingerencję farmakologiczną", by "pozostać świadomym". We wtorek zaś konsylium lekarskie kontrolujące stan zdrowia Saakaszwilego zarekomendowało jego prewencyjną hospitalizację.

Powrót do Gruzji i zatrzymanie

1 października Saakaszwili, będący obecnie obywatelem Ukrainy, wrócił do Gruzji, by – jak mówił – zmobilizować swoich zwolenników do udziału w wyborach samorządowych 2 października. Tego samego dnia został zatrzymany i osadzony w więzieniu, a władze zapowiedziały, że nie może on liczyć ani na ułaskawienie, ani na ekstradycję na Ukrainę.

Czytaj także:Polityk wrócił do Gruzji pomimo ciążących na nim prawomocnych wyroków więzienia. Prezydent Gruzji w latach 2003-2007 i 2008-2013 został skazany za nadużycia władzy w czasie pełnienia urzędu. On sam uważa, że sprawy karne wobec niego, wszczęte po dojściu do władzy oponentów z Gruzińskiego Marzenia, są motywowane politycznie.

fc

Zobacz także

Zobacz także