more_horiz
Wiadomości

"Politycy żyją mitami i iluzją na temat tego kraju". Waszczykowski o wpływach rosyjskiej doktryny obronnej

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2021 17:09
- Działalność Rosji powinna spotkać się z potępieniem opinii publicznej i polityków, w tym z Europy Zachodniej, którzy żyją mitami i iluzją na temat Moskwy - mówił europoseł Witold Waszczykowski na posiedzeniu podkomisji bezpieczeństwa i obrony w Parlamencie Europejskim.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Artem Grebenyuk/Shutterstock

Na posiedzeniu podkomisji bezpieczeństwa i obrony w Parlamencie Europejskim (SEDE) odbyło się wysłuchanie publiczne poświęcone tematyce wpływu rosyjskiej doktryny obronnej na kraje Partnerstwa Wschodniego (Ukraina, Białoruś, Gruzja, Mołdawia, Armenia, Azerbejdżan). Celem spotkania była wymiana poglądów i informacji w kontekście powstającego obecnie w podkomisji sprawozdania Witolda Waszczykowskiego na temat misji Unii Europejskiej na terenie wspomnianych państw.

WaszczykowskiPR24AK.jpg
Waszczykowski: KE stygmatyzuje polski rząd, bo chce doprowadzić do jego upadku

Komentując serię wystąpień, Witold Waszczykowski zauważył, że potwierdziły one postulowane od pewnego czasu przez europosłów Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR) pomysły na organizację misji szkoleniowych na Ukrainie. - Ciekawa była opinia, że można zniechęcić Rosję poprzez podniesienie kosztów agresji tego kraju. Jest to zgodne z linią, którą od lat prezentujemy w Parlamencie Europejskim - wskazał.

"Działalność Rosji powinna spotkać się z potępieniem"

Były minister spraw zagranicznych podkreślił także, że bardzo istotna jest sama obecność misji szkoleniowych na terenie państw, takich jak Ukraina, Gruzja czy Mołdawia, ponieważ "może to zniechęcić Rosję do niszczycielskich działań militarnych".

Jak podkreślił, "działalność Rosji powinna spotkać się z potępieniem opinii publicznej i polityków, w tym polityków z Europy Zachodniej, którzy żyją mitami i iluzją na temat tego kraju".

Polski eurodeputowany dodał, że Rosjanie "budują Nord Stream 2 i próbują inwestować w ośrodki szkoleniowe czy dowodzenia". - Nie wspomnę o pewnych okrętach (red. klasy Mistral), które miały być produkowane przez Francję dla Rosji - dodał polski eurodeputowany.

ng

Zobacz także

Zobacz także