Padł smutny rekord. Ponad 100 tys. mieszkańców USA zmarło z powodu przedawkowania narkotyków w ciągu roku
W okresie kwiecień 2020-kwiecień 2021 zmarła z powodu przedawkowania narkotyków rekordowa liczba Amerykanów - wynika z danych Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC). Walcząc z COVID-19, nie możemy zapomnieć o tej drugiej epidemii - oświadczył prezydent Joe Biden.
2021-11-18, 06:12
Według opublikowanych w środę szacunkowych danych CDC liczba ofiar przedawkowań w ciągu 12 miesięcy od kwietnia 2020 r. wyniosła 100 306, o 29 tys. więcej, niż w ciągu poprzedniego roku. Dane wskazują, że liczba ofiar przedawkowań - choć stale rosła już wcześniej - dodatkowo zwiększyła się podczas pandemii Covid-19.
- Kontynuując walkę z pandemią COVID-19 nie możemy przeoczyć tej epidemii strat, która dotknęła rodziny i społeczności w całym kraju - oznajmił w wydanym w środę oświadczeniu prezydent Biden.
Powiązany Artykuł
Kolumbia: czterech żołnierzy zabitych w zasadzce. To odwet za aresztowanie szefa kartelu narkotykowego
Coraz więcej przedawkowań opioidów
Zapowiedział, że władze nie ustaną w wysiłkach, by odwrócić obecny trend, m.in. za pomocą zwiększenia zakresu ubezpieczeń zdrowotnych i inwestycji w programy prewencyjne, terapię oraz ograniczanie podaży niebezpiecznych substancji.
Głównymi przyczynami zgonów - odpowiedzialnymi za ponad trzy czwarte przypadków - było przedawkowanie opioidów, które od dawna są jednym z największych problemów w walce z uzależnieniami. W ostatnich latach szczególnie wzrosła popularność fentanylu, syntetycznego środka sprowadzanego między innymi z Chin. Ale rośnie też liczba śmierci z przedawkowania innych opioidów, takich jak heroina oraz leki przeciwbólowe wydawane na receptę, zawierające morfinę, kodeinę czy oksykodon.
REKLAMA
"Razem odwrócimy bieg tej epidemii"
Już w 2011 r. CDC ogłosiły epidemię przedawkowań opioidów, zaś w 2017 r. prezydent Donald Trump ogłosił stan zagrożenia zdrowia publicznego w związku z tym problemem, jednak działania te nie powstrzymały kryzysu. Jeszcze w 2019 r. liczba przedawkowań opioidów wynosiła ok. 50 tys., podczas gdy obecnie jest o połowę wyższa.
W ubiegłym miesiącu nową strategię walki z uzależnieniami ogłosiła administracja Bidena. Nowe podejście ma być oparte przede wszystkim na programach prewencyjnych oraz wsparciu dla sprawdzonych naukowo terapii. - Rodzinom, które opłakiwały bliskich i wszystkim ludziom, którzy zmagają się z uzależnieniami mówię: jesteście w naszych sercach i nie jesteście sami. Razem odwrócimy bieg tej epidemii - oświadczył Biden.
ms
REKLAMA