more_horiz
Wiadomości

Całkowity lockdown i obowiązkowe szczepienia. Austriacy protestują przeciwko restrykcjom

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2021 17:16
Tysiące osób protestują w Wiedniu przeciwko restrykcjom sanitarnym. W Austrii od poniedziałku będzie obowiązywać lockdown. Powodem jest szybko rosnąca liczba zakażeń koronawirusem. Władze zapowiedziały też wprowadzenie w przyszłym roku obowiązkowych szczepień przeciwko COVID-19.
Protestujący nie zgadzają się z wprowadzeniem restrykcji przez rząd
Protestujący nie zgadzają się z wprowadzeniem restrykcji przez rządFoto: PAP/EPA/CHRISTIAN BRUNA

Gwizdy, okrzyki, tumult, transparenty z napisami "nie dla szczepień", "wystarczy" lub "precz z faszystowską dyktaturą" i wymachiwanie flagami - Austrii oraz innych państw - tak wyglądała manifestacja przed Hofburgiem, dawnym pałacem cesarskim w centrum Wiednia.

salzburg w lockdownie forum 1200 .jpg
Austria walczy z kolejną falą COVID-19. Pełny lockdown i obowiązek szczepień

W Austrii w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19 jest 66 procent mieszkańców. To jeden z najniższych wskaźników w Europie Zachodniej. Wielu Austriaków jest sceptycznie nastawionych do szczepionek. Mają wsparcie skrajnie prawicowej Partii Wolności, która jest trzecią co do wielkości siłą w austriackim parlamencie. Ugrupowanie zachęcało do udziału w dzisiejszym proteście.

Ponieważ raportowana codziennie liczba nowych infekcji koronawirusem bije rekordy, nawet po wprowadzeniu lockdownu dla osób nieszczepionych w tym tygodniu, rząd poinformował w piątek, że od poniedziałku lockdown będzie obowiązywał w całym kraju przez maksymalnie 20 dni dla osób zaszczepionych.

Czytaj także:

Od 1 lutego szczepienie przeciwko COVID-19 ma być obowiązkowe. Informując o tym, szef rządu mówił, że obowiązek szczepień, to odpowiedź na ogromną liczbę fake newsów na temat szczepionek i na działania antyszczepionkowców w przestrzeni publicznej w Austrii.

W czwartek w Austrii koronawirusem zakaziło się prawie 16 tysięcy osób. To najwięcej od początku pandemii.

bf

Zobacz także

Zobacz także