more_horiz
Wiadomości

"Na początku nowego roku Rosja zaatakuje z kilku kierunków". Niepokojące doniesienia szefa wywiadu Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2021 15:57
Jak uważa naczelnik głównego zarządu wywiadu ministerstwa obrony Ukrainy Kyryło Budanow na początku 2022 roku Rosja przygotowuje atak na Ukrainę z kilku kierunków. 
Według Budanowa ataki na Ukrainę najprawdopodobniej obejmowałby naloty powietrzne, ataki artyleryjskie i pancerne oraz ataki powietrznodesantowe na wschodzie
Według Budanowa ataki na Ukrainę najprawdopodobniej obejmowałby naloty powietrzne, ataki artyleryjskie i pancerne oraz ataki powietrznodesantowe na wschodzieFoto: Oleh Dubyna/Shutterstock

Rosja zgromadziła ponad 92 tys. żołnierzy przy ukraińskich granicach i przygotowuje atak pod koniec stycznia albo na początku lutego przyszłego roku - powiedział portalowi Military Times Budanow.

Atak byłby "znacznie bardziej niszczycielski"

Według niego taki atak najprawdopodobniej obejmowałby naloty powietrzne, ataki artyleryjskie i pancerne oraz ataki powietrznodesantowe na wschodzie, desanty morskie w Odessie i Mariupolu oraz mniejsze wtargnięcie przez BiałoruśJak ocenił, przygotowywany przez Rosję atak byłby "znacznie bardziej niszczycielski niż wszystko, co dotychczas zaobserwowano w ramach konfliktu trwającego od 2014 r., w którym zginęło ok. 14 tys. Ukraińców".

W piątek minister obrony Ołeksij Reznikow powiedział "Washington Post", że nie wiadomo jeszcze, czy prezydent Rosji Władimir Putin podjął decyzję o ataku. Ale - jak podkreślił Budanow - Rosja wzmacnia swoje możliwości do ewentualnego natarcia.

Destabilizacja Ukrainy

Szef wywiadu dodał, że atak będzie poprzedzony operacjami psychologicznymi mającymi destabilizować Ukrainę i zmniejszać jej zdolności obronne. Jak dodał, takie działania już są obserwowane i obejmują np. organizację protestów antyszczepionkowców. Częścią tych operacji - według niego - jest też sytuacja na białorusko-polskiej granicy.

Zaznaczył, że dane ukraińskiego i amerykańskiego wywiadu w sprawie czasu rozpoczęcia możliwego ataku są zbieżne.

Czytaj także:

nj

Zobacz także

Zobacz także