more_horiz
Wiadomości

UE wesprze kraje z niskim wskaźnikiem szczepień. Zapowiada walkę z dezinformacją

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 21:04
Komisja Europejska zapowiada wsparcie dla krajów z niskim wskaźnikiem szczepień przeciwko COVID-19. Chodzi przede wszystkim o pomoc w walce z dezinformacją. Mówiła o tym w Parlamencie Europejskim w Strasburgu europejska Komisarz ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności, Stella Kyriakides. 
Temat pandemii został wpisany do porządku obrad Parlamentu Europejskiego.
Temat pandemii został wpisany do porządku obrad Parlamentu Europejskiego.Foto: PAP/EPA/JULIEN WARNAND

Stella Kyriakides zaznaczyła również, że w najbliższym czasie Komisja wprowadzi nowe rekomendacje w sprawie podróżowania po Europie - będą dotyczyły m.in. powszechnego sprawdzania certyfikatów covidowych podróżujących.

- Szczepionki działają i są najskuteczniejszym narzędziem, jakie mamy, by zapewnić ludziom bezpieczeństwo. Nie ma wątpliwości, że są one skuteczne w zapobieganiu ciężkiemu przebiegowi choroby, hospitalizacji i śmierci (z powodu zakażenia COVID-19 - red.) - powiedziała komisarz.

Obrady PE

Temat pandemii został wpisany do porządku obrad Parlamentu Europejskiego w związku z dużym wzrostem liczby zakażeń w krajach europejskich. Esther de Lange, z grupy ludowców, mówiła, że kolejna fala pandemii spowodowana jest przede wszystkim zbyt niskim wskaźnikiem szczepień w Europie. Jak dodała - Rok temu w tej izbie mieliśmy dyskusje o tym, czy "moglibyśmy, proszę, mieć więcej szczepionek". - Teraz je mamy. Użyjmy ich i dzielmy się nimi - mówiła.

Konserwatyści i liberałowie, choć w większości popierali promocję szczepionek, krytykowali wprowadzanie obowiązków szczepień oraz powrót lockdownów w niektórych europejskich krajach.

Maximilian Krah [czyt. Kra], z grupy Tożsamość i Demokracja na sali obrad chwalił protesty przeciwko lockdownowi w Wiedniu. - Stan wyjątkowy to coś, co z definicji jest ograniczone czasowo. Nie możemy wiecznie pozostać w stanie wyjątkowym - przekonywał europoseł.

Posłuchaj
01:01 11413930_1.mp3 Komisja Europejska zapowiada wsparcie dla krajów z niskim wskaźnikiem szczepień. Materiał Karola Surówki (IAR)

Czytaj także:

Czytaj także:
shutterstock_covid pandemia 1200.jpg
COVID-19. Jak długo będziemy żyć w cieniu pandemii?

Statystyki

W Polsce w pełni zaszczepionych jest ponad 20,2 mln osób, wynika z ostatnich danych ministerstwa zdrowia. To 53,4 procent populacji. Nasz kraj jest tym samym na 23. miejscu w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o wskaźnik szczepień.

Najwięcej zaszczepionych, 81,4 procent, jest w Portugalii, najmniej - 24,3 procent, w Bułgarii. Średnia dla Unii Europejskiej wynosi 65,5 procent.

jbt

Zobacz także

Zobacz także