"Pozostał miesiąc, by uniknąć najgorszego". Włoska prasa o czwartej fali pandemii
Jak napisał dziennik "La Stampa", we Włoszech pozostał miesiąc, by uniknąć najgorszego podczas tej fali pandemii i uratować oddziały intensywnej terapii. Podkreślono, że nie ma już wątpliwości, że mimo iż sytuacja jest względnie dobra, może ona stać się poważna.
2021-11-22, 06:37
W szpitalach w regionach Lombardii, Wenecji Euganejskiej, Lacjum i Ligurii rośnie liczba pacjentów. Najtrudniejsza sytuacja jest we Friuli-Wenecji Julijskiej, gdzie zajętych jest 15 proc. łóżek na oddziałach covidowych. Jak dodała gazeta 75 proc. hospitalizowanych to osoby niezaszczepione.
W artykule przytoczono opinię, że włoska służba zdrowia wytrzyma do świąt obecne - na razie niewielkie w większości regionów - tempo wzrostu liczby pacjentów w szpitalach. Pozostają zatem cztery tygodnie na to, by zahamować obecną tendencję, a przede wszystkim nie doprowadzić do pogorszenia sytuacji.
Prognozy rozwoju fali epidemii
Jak się zauważa, zaniepokojenie budzą dwa czynniki: to, że nadal niezaszczepionych jest 7 mln osób, czyli około 13 proc. ludności, a także spadek odporności po upływie sześciu miesięcy od przyjęcia preparatu. To zaś oznacza, że liczba zakażeń nieuchronnie wzrośnie.
- Jesteśmy już na krawędzi. Przy obecnym rytmie w Boże Narodzenie dojdziemy w kraju do 25-30 tys. przypadków infekcji dziennie i do przekroczenia pułapu 10 proc. zajętych łóżek na intensywnej terapii - stwierdził wirusolog Francesco Menichetti z Pizy.
REKLAMA
Według przedstawionej przez niego prognozy zarazi się około 5-10 proc. osób niezaszczepionych, a zatem liczba osób zainfekowanych koronawirusem na przełomie roku może wynieść od 350 tys. do 700 tys. 2,5 proc. z nich, czyli około 10 tys. trafi do szpitala.
Dlatego, jak zaznaczył Menichetti, w niektórych regionach zwiększana jest ponownie, jak na początku pandemii, liczba miejsc na oddziałach dla chorych na COVID-19. W Lombardii będzie o 25 proc. łóżek więcej niż dotychczas.
10 tys. nowych zakażeń dziennie
Obecnie we Włoszech notuje się około 10 tys. zakażeń i kilkadziesiąt zgonów dziennie.
REKLAMA
Na zwyczajnych oddziałach covidowych w szpitalach przebywa około 4300 osób, a na intensywnej terapii - 520.
- Całkowity lockdown i obowiązkowe szczepienia. Austriacy protestują przeciwko restrykcjom
- Pandemia COVID-19 przybiera na sile. Lokalne władze Włoch i Asutrii chcą lockdownów
Zobacz także: "Salon polityczny Trójki" Waldemar Kraska o sytuacji epidemicznej
st
REKLAMA