more_horiz
Wiadomości

Wizyta Mateusza Morawieckiego w Niemczech. Premier spotka się z Angelą Merkel i Olafem Scholzem

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 05:08
Premier Mateusz Morawiecki spotka się dziś z obecną kanclerz Niemiec Angelą Merkel i jej następcą Olafem Scholzem. Szef polskiego rządu kontynuuje serię spotkań z przedstawicielami państw unijnych i członków NATO w sprawie sytuacji na polsko-białoruskiej granicy.
Premier Mateusz Morawiecki spotka się w czwartek z Olafem Scholzem
Premier Mateusz Morawiecki spotka się w czwartek z Olafem ScholzemFoto: Alexandros Michailidis/Shutterstock

Premier Mateusz Morawiecki przyleci do Berlina wczesnym popołudniem. Szef polskiego rządu będzie rozmawiał o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej oraz o odpowiedzi państw Unii Europejskiej i NATO na hybrydowe działania Aleksandra Łukaszenki. Poruszony zostanie także temat wzrostu cen energii i gazu w Europie. W piątek szef rządu będzie natomiast rozmawiał z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem.

Trwają rozmowy z unijnymi przywódcami

W środę szef rządu odwiedził Paryż, gdzie rozmawiał z Emmanuelem Macronem. Relacjonował, że podczas rozmowy z prezydentem Francji mówił o obawach, wiążących się "z kilkoma jednocześnie występującymi zjawiskami", które - jak dodał - bardzo obszernie ze sobą omówili.

- I, co ważne, właściwie parę razy pan prezydent (red. Francji) podkreślił, że mamy bardzo podobne patrzenie na te ryzyka, zjawiska, które wokół nas mają miejsce - powiedział Mateusz Morawiecki.

W środę odbędzie się w Lublanie także spotkanie polskiego szefa rządu z premierem Republiki Słowenii Janezem Janšą. 

Natomiast w ubiegły weekend premier Mateusz Morawiecki odbył wizytę w państwach bałtyckich, a we wtorek w Budapeszcie spotkał się z przywódcami państw Grupy Wyszehradzkiej. Odwiedził również Chorwację.

Kryzys migracyjny

Od wiosny gwałtownie nasiliła się liczba prób nielegalnego przekroczenia granic Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów.

Posłuchaj
00:51 11418455_1.mp3 Premier Mateusz Morawiecki spotka się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i Olafem Scholzem. Relacja Dawida Gregorcewicza (IAR)

Jak podkreśla Unia Europejska, jest to efekt zaplanowanych działań Aleksandra Łukaszenki, które są odpowiedzią na sankcje nałożone na Białoruś.

Czytaj także: 

ng

Zobacz także

Zobacz także