more_horiz
Wiadomości

"Rosja popełni poważny błąd, jeśli zaatakuje Ukrainę". Szefowa brytyjskiego MSZ ostrzega

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 21:00
Liz Truss, brytyjska minister spraw zagranicznych ostrzega Rosję, że jeśli ta zaatakuję Ukrainę, to popełni "poważny błąd". - Jesteśmy bardzo bliskimi sojusznikami Ukrainy i pracujemy z naszymi partnerami w NATO - zapewniła.
Napięcia na linii Rosja-Ukraina. Jest reakcja Wielkiej Brytanii
Napięcia na linii Rosja-Ukraina. Jest reakcja Wielkiej BrytaniiFoto: PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV

Ruchy rosyjskich wojsk w pobliżu granicy Ukrainy wywołały na Zachodzie obawy, że Rosja może szykować inwazję. Rosja wielokrotnie zaprzeczała, jakoby zamierzała zaatakować Ukrainę. Podkreśliła, że na własnym terytorium może rozmieszczać wojska, gdzie chce, a przy okazji oskarżyła Ukrainę i NATO o podsycanie napięcia.

- Myślę, że byłby to poważny błąd ze strony Rosji - powiedziała Truss agencji Reuters, zapytana o ewentualne wtargnięcie na Ukrainę. - Jesteśmy bardzo bliskimi sojusznikami Ukrainy i pracujemy z naszymi partnerami w NATO, ale także bezpośrednio z Ukrainą, aby upewnić się, że jest ona w pełni wspierana - dodała.

Ukraina zwiększa zdolności sił zbrojnych

W zeszłym tygodniu wizytę w Kijowie złożył brytyjski minister obrony Ben Wallace, który rozmawiał m.in. o zwiększeniu zdolności obronnych ukraińskich sił zbrojnych, w tym poprzez zakup brytyjskiego uzbrojenia, a o poparciu dla Ukrainy dwukrotnie przy okazji różnych wystąpień zapewniał premier Boris Johnson.

Sytuacja na Ukrainie ma być jednym z tematów piątkowego spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z Borisem Johnsonem w Londynie.

Na Ukrainie, przy granicy z Białorusią rozpoczęła się operacja "Polesie". Zaangażowani są w nią pogranicznicy, ale też policja, wojsko i gwardia narodowa. Ma to związek z kryzysem migracyjnym, który reżim Łukaszenki zorganizował na polsko-białoruskiej granicy.

Zobacz: Romanowski w Polskim Radiu 24: mam nadzieję, że nie będzie sprzeciwu UE wobec sankcji na Białoruś

Czytaj także:

pb

Zobacz także

Zobacz także