more_horiz

Polska chce mocniejszych sankcji wobec Białorusi. Romanowski: mam nadzieję, że oporu nie będzie

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 08:32
- Mam nadzieję, że sprzeciwu UE wobec sankcji nie będzie - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski, pytany, czy instytucje unijne mogą sprzeciwić się wzmocnieniu sankcji wobec Białorusi. - To, czego możemy się obawiać, to uległość ze strony instytucji europejskich, Niemiec czy innych krajów - dodał. 
Marcin Romanowski
Marcin RomanowskiFoto: PR24/AK

Polska będzie się domagała wzmocnienia sankcji wobec Białorusi i Rosji za wywoływanie kryzysu migracyjnego - mówił o tym podczas wizyty w krajach bałtyckich szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki. Wskazał, że Polska gotowa jest "doprowadzić do kolejnego zamknięcia handlu pomiędzy Białorusią a Polską, Białorusią a Unii Europejską", choć nie chce tego robić, bo "te sankcje są bolesne gospodarczo". W ocenie szefa polskiego rządu "dotychczas zastosowane sankcje wobec osób, które nie mogą dzisiaj wjeżdżać na terytorium Unii Europejskiej, to za mało".

- Mam nadzieję, że sprzeciwu UE wobec sankcji nie będzie - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski, pytany, czy instytucje unijne mogą zanegować polską gotowość do wzmocnienia sankcji. - To, czego możemy się obawiać, to uległość ze strony instytucji europejskich, Niemiec czy innych krajów, które wtedy, gdy chodzi o ich interesy, zapominają o solidarności europejskiej - wskazał wiceszef resortu sprawiedliwości. 

Jak mówił, to samo widać w "obecnie inicjowanym sporze dotyczącym pushback". - Nasze rozwiązania nie są - w naszej ocenie - sprzeczne z Dublin III, z rozporządzeniem regulującym kwestię uchodźców. One wypełniają pewien obszar, który ze względu na nowość nie jest uregulowany - przyznał, mówiąc o wątpliwościach organów UE wobec stosowanej przez Polskę procedury "pushback". 

- Nasze przepisy mówią o nielegalnym, bezpośrednim przekroczeniu granicy, są stosowane w kontekście Białorusi, która organizuje hybrydową agresję na Unię Europejską i Polskę. Działania w odniesieniu do polskich, litewskich czy łotewskich regulacji pokazują niestety, że możemy mieć jakiś element uległości w stosunku do działań Białorusi i Rosji - podkreślił Marcin Romanowski.

Posłuchaj
12:18 Romanowski--marcin--[PR24]PR24 (mp3) 22 listopad 2021 07_36_11.mp3 Marcin Romanowski: mam nadzieję, że w Unii Europejskiej nie będzie oporu w sprawie mocniejszych sankcji wobec Białorusi ("24 pytania"/ PR24)

Więcej w nagraniu. Zachęcamy do wysłuchania rozmowy. 

Czytaj także: 

***

Audycja: "24 pytania"

Prowadzący: Dorota Kania

Gość: Marcin Romanowski (wiceminister sprawiedliwości)

Data emisji: 7.11.2021

Godzina emisji: 7.35


mbl

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem